Możliwa konsolidacja na rynku złotego
Od początku dzisiejszej sesji notowania EUR/PLN pozostają stabilne w pobliżu poziomu 3,8700. Kolejne sesje mogą przynieść kontynuację konsolidacji w przedziale 3,8500 – 3,9000.
26.04.2010 11:46
Bieżący tydzień charakteryzuje się mniejszą liczbą publikacji makroekonomicznych z głównych gospodarek światowych oraz z kraju. Z Polski poznamy jedynie decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych – nie powinna ona jednak zaskoczyć rynku – RPP najprawdopodobniej zdecyduje się pozostawić koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Nieco zamieszania wprowadził ostatni raport z posiedzenia Rady, który wskazał, iż część jej członków opowiadała się za obniżkami stóp procentowych w celu wyhamowania aprecjacji złotego. Głosowanie to miało jednak miejsce przed interwencją Narodowego Banku Polskiego, która skutecznie zatrzymała umocnienie polskiej waluty. Skuteczność działań NBP może tym razem powstrzymać niektórych członków Rady przed opowiadaniem się za obniżkami, w związku z czym najbliższa decyzja będzie prawdopodobnie bardziej zgodna.
Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem silnego odbicia w notowaniach EUR/USD. Kurs tej pary walutowej wzrósł z okolic poziomu 1,3200 aż do 1,3400. Impuls do wzrostu dała informacja o tym, że Grecja zwróciła się do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego z prośbą o aktywację pakietu pomocowego. Środki z tego pakietu mają zostać uruchomione stosunkowo szybko, tak by Grecja nie miała problemu z pokryciem zobowiązań zapadających do 19 maja, a opiewających na kwotę 8,5 mld EUR. Szczegóły działań pomocowych są jeszcze dopracowywane. Wiadomo już jednak, że program wsparcia będzie trwał 3 lata. W pierwszym roku Grecja otrzyma od państw strefy euro w formie pożyczek 30 mld EUR, natomiast od MFW prawdopodobnie nieco ponad 10 mld EUR. Odnośnie pomocy w kolejnych latach konkretne kwoty nie zostały jeszcze podane. Perspektywa udzielenia wsparcia dla Grecji zdecydowanie ograniczyła presję spadkową w notowaniach EUR/USD wynikającą z obaw o sytuację tego kraju. Kurs euro względem dolara powinien kontynuować
odreagowanie po ostatnich spadkach.
Dzisiaj jednak kurs EUR/USD nie zdołał wzrosnąć ponad 1,3400. Nieudana próba przebicia tego oporu zaowocowała odreagowaniem w okolice 13300. Impuls do zniżki dały doniesienia z Niemiec na temat tego, że kraj ten nie podjął jeszcze decyzji w sprawie udzielenia pomocy dla Grecji. W ten sposób Niemcy chcą wymóc presję na Grekach, by ci realizowali działania nakierowane na ograniczenie deficytu budżetowego. Od Niemiec ma pochodzić istotna część pożyczek, stąd też wspomniane doniesienia są istotne w kontekście realizacji całego programu pomocowego i dlatego też wpływają na kurs EUR/USD. Tego typu informacje mogą w najbliższym czasie ograniczać zwyżkę wartości euro względem dolara.
Ponadto wahania eurodolara mogą w bieżącym tygodniu ograniczać oczekiwania inwestorów na środowy komunikat po posiedzeniu amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz na przedstawiane w piątek wstępne dane o PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. W trakcie dzisiejszej sesji z największych gospodarek nie napłyną żadne istotne dane makro.
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DMTMS Brokers S.A.