Trwa ładowanie...

"Można oczekiwać zamrożenia płac i zawieszenia '14tki' w 2015"

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zrealizuje wszelkie wypłaty, w tym świadczenia dodatkowe, za 2014 r. na dotychczasowych zasadach, natomiast w przyszłym roku możliwe jest min zatrzymania stawek płacy zasadniczej na poziomie br. i zawieszenia wypłaty 14 pensji, zapowiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski

"Można oczekiwać zamrożenia płac i zawieszenia '14tki' w 2015"Źródło: Fotolia, fot: Artem Merzlenko
d4gexec
d4gexec

.

"Wypłaty, przywileje i dodatkowe świadczenia w 2014 r. będą wypłacone na dotychczasowych zasadach" - napisał Zagórowski w liście do pracowników JSW, który zaczął od słów: "Tym razem sytuacja jest bardzo poważna!"

"W najbliższym czasie możliwe, że będziemy zmuszeni podejmować trudne decyzje, ale jeśli tak będzie będziemy to robić przy zachowaniu gwarancji zatrudnienia. Nierealizowane lub zawieszone mogą zostać niektóre przywileje i świadczenia okołopłacowe. Można się też spodziewać zatrzymania stawek płacy zasadniczej na poziomie roku 2014. Można się też spodziewać zawieszenia, bądź uzależnieni wypłaty 14 pensji od sytuacji finansowej firmy" - napisał prezes.
Podkreślił, że działania oszczędnościowe związane z kosztami płac będą tak prowadzone, aby maksymalnie ochronić pracowników pracujących przy wydobyciu lub mających znaczący wpływ na proces produkcyjny. Zwłaszcza chodzi o pracowników dołowych.

Już pod koniec września sygnalizowało, że JSW chce od przyszłego roku zlikwidować deputat węglowy dla emerytów, co pozwoli zaoszczędzić rocznie ok. 65 mln zł, a w razie pogłębienia się problemów, zarząd nie wyklucza także rezygnacji z wypłaty 14. pensji.
Prezes podkreślił też w liście, że gdyby ceny węgla w okresie od początku 2012 r. do I półrocza 2014 r. utrzymały się na poziomie z 2011 r., to przychody ze sprzedaży węgla JSW w tym okresie byłyby o 3,4 mld zł wyższe od faktycznie uzyskanych.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.

d4gexec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gexec