MPiPS: bezrobocie na koniec 2008 wyniesie ok. 9,2‑9,4 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2008 roku, według analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, powinna wynieść ok. 9,2-9,4 proc.

_ W drugiej połowie 2008 roku nastąpi lekkie spowolnienie spadku bezrobocia w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku, głównie ze względu na osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce. Niestety, okres najbardziej dynamicznego spadku bezrobocia mamy już za sobą. Stopa bezrobocia na koniec roku powinna być jednak niższa, niż wcześniej założone 9,9 proc. Szacujemy, że liczba bezrobotnych na koniec bieżącego roku wyniesie ok. 1,4-1,5 mln osób, a stopa bezrobocia ok. 9,2-9,4 proc. _ - powiedziała Beata Chromińska, analityk MPiPS.

Jak mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej, obecnie działania resortu skupiają się głównie na stworzeniu efektywnych mechanizmów aktywizacji osób bezrobotnych, w tym trwale pozostających bez pracy.

_ Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami, które będą promować aktywne postawy bezrobotnych, a nie bierne. Między innymi planujemy stopniowe zmniejszanie wysokości zasiłku w miarę upływu czasu oraz uzależnienie tego świadczenia od aktywności bezrobotnego. Znaczy to, że osoba nie stawiająca się na rozmowach kwalifikacyjnych, odmawiająca udziału w szkoleniach i innych aktywnych programach rynku pracy oraz nie przyjmująca właściwej oferty pracy zostanie skreślona z rejestru _ - powiedziała PAP Ostrowska.

_ W pierwszych trzech miesiącach zasiłek zostanie zwiększony do kwoty, która umożliwi nie tylko przeżycie, ale pokrycie również innych potrzeb związanych z aktywną formą poszukiwania pracy, potem jego wysokość (przez następne trzy miesiące) zacznie się zmniejszać _ - zaznaczyła wiceminister.

Wiceminister podkreśla, że jednym z najważniejszych celów planowanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy będzie zwiększenie zakresu aktywizacji osób bezrobotnych, w tym będących w szczególnie trudnej sytuacji na ryku pracy.

_ Działania urzędów pracy, w których zostaną wyodrębnione centra aktywizacji zawodowej, będą ukierunkowane na efektywną pracę z bezrobotnymi, poszukującymi pracy i pracodawcami. Właściwe rozwiązywanie problemów lokalnych rynków pracy i pomoc w znalezieniu zatrudnienia dla wszystkich, którzy będą współpracowali z urzędami pracy to priorytet _ - powiedziała wiceminister.

MPiPS uważa, że zmiana profilu działania jest szczególnie ważna, ze względu na fakt, że obecnie bez pracy pozostają głównie osoby trwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach zawodowych.

_ Obecnie w ewidencji pozostają te grupy bezrobotnych, które najtrudniej jest aktywizować _ - oceniła Chromińska.

W tym tygodniu MPiPS przedstawi założenia do ustawy "O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy". (PAP)

Maria Kozińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)