Trwa ładowanie...
d3a17nf
04-02-2015 12:27

MPiPS: Państwo nie powinno angażować się w spór w JSW

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) uważa, że państwo nie powinno angażować się w spór w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), jak i w żadnej innej firmie, chyba że wystąpi zagrożenie dla spokoju społecznego, poinformował wiceminister pracy Jacek Męcina.

d3a17nf
d3a17nf

"Czasem kwestia rozwiązania sporu zbiorowego leży poza obiektywną merytoryką, gdyż konflikt ma podłoże personalne, jak chociażby obecnie w JSW. (...) W momencie, kiedy państwo angażowałoby się w spory na poziomie firm, to nie będzie się dobrze działo. Państwo nie powinno angażować się w spory na relacji pracodawca-pracownik, chyba że będzie zagrożenie dla spokoju społecznego" - powiedział Męcina podczas seminarium Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej "Jak skutecznie zapobiegać konfliktom w otoczeniu firmy".

Dodał, że wcześniejsza sytuacja w Kompanii Węglowej była zupełnie inna. "Procedowana była ustawa, która doprecyzowywała ścieżki restrukturyzacji i powstania nowego podmiotu" - podkreślił wiceminister pracy.

Wskazał przykład Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze, gdzie - według jego słów - wschodni blok ma iść do likwidacji, ale zachodni pokład ma najlepszy węgiel w Polsce.

"Trzeba tam zainwestować 500 mln zł. Była silnie zametanowana i był wcześniej pożar. Już zainwestowano 100 mln na zakup stacji odmetanowania i 40 mln w stację odzyskiwania wody. 'Organizmem oczyszczonym' zainteresuje się polska energetyka" - wskazał Męcina.

d3a17nf

Tauron Polska Energia informował w tym tygodniu, że powołał zespół, którego zadaniem będzie przeprowadzenie kompleksowej analizy KWK Brzeszcze. W wyniku prac powstanie wariantowa analiza nabycia całości lub części aktywów kopalni.

Nawet dwa tysiące osób zebrało się przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu Zdroju, jak podało dziś radio RMF FM. Przed budynkiem JSW zgromadzone są siły policyjne - kilkadziesiąt wozów i armatka wodna. Wczoraj doszło tam do starć protestujących z policją, w wyniku których zatrzymano 15 osób. Ok. godz. 13-ej mają tam zostać wznowione negocjacje związkowców z zarządem spółki.

Pracownicy JSW podjęli w ub. tygodniu w środę strajk. W poniedziałek i wtorek w kopalniach JSW trwało dwudniowe referendum zorganizowane przez związki zawodowe. Pracownicy JSW mieli opowiedzieć się za potencjalnym strajkiem w sporze dotyczącym przywrócenia posiłków profilaktycznych dla pracowników powierzchni, w tym dla pracowników administracji. Zarząd apelował o rezygnację ze strajku, który określił jako nielegalny. Informował też, że jego koszt dla JSW to ok. 30 mln zł dziennie.

(ISBnews)

d3a17nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a17nf