MPiPS: rząd zajmie się założeniami do nowelizacji ustawy alimentacyjnej (komunikat)
...
21.01. Warszawa - MPiPS informuje:
Uproszczenie procedur oraz skuteczniejsza egzekucja zobowiązań dłużnika alimentacyjnego przez komornika sądowego to najważniejsze zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą zajmie się dzisiaj Rada Ministrów. Projekt zmian został przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
- Dotychczasowe ściąganie zobowiązań w trybie administracyjnym nie przynosiło zadowalających rezultatów. Tylko w zeszłym roku koszty postępowania przewyższyły kwotę wyegzekwowanych należności. Dzięki zmianom ściąganie alimentów będzie efektywniejsze - tłumaczy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Efektywność egzekucji sądowej jest znacznie wyższa. Odzyskiwane przez komornika sądowego kwoty zadłużenia przewyższają nawet kilkadziesiąt razy sumy odzyskane przez egzekucyjny organ administracyjny. Dlatego zaproponowano przekazanie ściągania zaległych świadczeń wyłącznie komornikom sądowym, w ramach prowadzonej egzekucji cywilnej.
Komornik sądowy będzie przekazywał wyegzekwowaną od dłużnika kwotę na mocy przekazanej mu uprzednio decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skróci to postępowanie i odciąży urzędy skarbowe.
Uproszczona ma zostać także procedura przekazywania odzyskanych należności. Dotychczasowy podział środków zostanie zastąpiony następująco: 40 proc. wyegzekwowanej należności będzie trafiało do gminy wierzyciela, a pozostałe 60 proc. wraz z odsetkami będzie otrzymywał budżet państwa.
Proces egzekucji będzie mógł się toczyć także, gdy po raz kolejny dłużnik uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu lub odmówi złożenia oświadczenia majątkowego. W takim przypadku nie będzie konieczne wszczynanie postępowania w sprawie uznania go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Co jeszcze się zmienia? Między innymi definicja i procedury dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych. Katalog takich świadczeń zostanie rozszerzony i uzupełniony o sytuację, gdy wypłata świadczenia nastąpiła osobie innej niż wskazana w decyzji organu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/