Trwa ładowanie...
d307ehn

MPiPS ws. projektu rozporządzenia dot. ubezpieczeń wypadkowych (komunikat)

...

d307ehn
d307ehn

04.11. Warszawa - MPiPS informuje:

Projekt z 19 października 2011 r.

Projekt rozszerza krąg podmiotowy osób zaliczanych do prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą m.in. o osoby wykonujące pracę na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Proponuje się także, aby zgłoszenia wypadku w terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mógł dokonywać również członek rodziny.

d307ehn

Nowelizowany przepis rozporządzenia stanowi, że zdarzenie uznaje się za wypadek przy pracy na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn m.in. przez wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala i zebranie informacji dotyczących wypadku od świadków tego zdarzenia.

W nowym załączniku do rozporządzenia, stanowiącym wzór karty wypadku w części I "Dane identyfikacyjne płatnika składek" w pkt 3 w zakresie dotyczącym NIP dodano odnośnik z opisem "Numer NIP podaje się, jeżeli płatnik składek obowiązany jest posługiwać się tym numerem na podstawie przepisów o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. W części II "Dane identyfikacyjne poszkodowanego" w pkt 2 usunięte zostało miejsce przeznaczone dotychczas na wpisanie numeru NIP.

Rozporządzenie zawiera wzór Karty wypadku. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Rozporządzenie skierowano do uzgodnień zewnętrznych.

Projekt rozporządzenia znajduje się w BIP MPiPS na stronie: http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-rozporzadzen-i-zarzadzen/ubezpieczenia-spoleczne/ozporzdzenieinistraracyiolitykipoecznejzmieniajcerozporzdzeniewsprawietrybuuznawaniazdarzeniapowstaegowokresieubezpieczeniawypadkowegozawypadekprzypracykwalifikacjiprawnejzdarzeniawzorukartywypadkuiterminujejsporzdzenia/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d307ehn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307ehn