Trwa ładowanie...
d26cnn7
17-03-2016 06:35

MR: w najbliższych tygodniach powstanie model agencji wspierania eksportu

Pracujemy nad strukturą organizacyjną agencji wspierania eksportu; optymalny model powinien być gotowy w najbliższych tygodniach; w ciągu kilku tygodni powstanie też ostateczna koncepcja reorganizacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - mówi PAP wiceszef MR Radosław Domagalski.

d26cnn7

Jak mówił, Ministerstwo Rozwoju dokonuje przeglądu działających przy ambasadach i konsulatach Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji. "Wystarczy spojrzeć na mapę naszych placówek zagranicznych; jest duża koncentracja w Europie Zachodniej, gdzie polskie firmy generalnie radzą sobie dobrze. Brakuje naszej obecności instytucjonalnej w Azji czy w Afryce. Powoli chcemy przenosić punkt ciężkości w kierunku rynków najbardziej dynamicznie rozwijających się, czyli krajów azjatyckich i afrykańskich. Będziemy to powoli robić, również tworząc nowe oddziały" - podkreślił.

"Chcemy zwiększyć liczbę naszych placówek o co najmniej kilkanaście. Być może część zostanie zlikwidowanych i te środki, które zaoszczędzimy, zostaną wykorzystane do tworzenia nowych oddziałów. Myślę, że w ciągu paru tygodni będzie już ostateczna koncepcja" - dodał. Obecnie Polska ma 49 Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji.

Domagalski pytany o agencję wspierania eksportu, której powołanie zakłada tzw. plan Morawieckiego, odpowiedział: "Pracujemy nad strukturą organizacyjną przyszłej agencji. Myślę, że optymalny model powstanie w najbliższych tygodniach. Data 1 stycznia 2017 roku jest datą graniczną. Pamiętajmy, że nie wszystko też bezpośrednio zależy od Ministerstwa Rozwoju. To jest również kwestia pewnego procesu legislacyjnego w parlamencie, który jest trochę poza naszą kontrolą".

Wskazał, że kwestie związane z powołaniem nowej agencji wspierania eksportu to jeden z priorytetów rządu. "Wierzę, że projekt ustawy o systemie promocji polskiej gospodarki uzyska pewną priorytetowość" - podkreślił.

d26cnn7

Wiceszef MR poinformował, że resort pracuje nad formą prawną nowej agencji; musi m.in. rozstrzygnąć, czy będzie to spółka, czy na przykład państwowa osoba prawna.

Pytany, czy agencja będzie zbudowana w głównej mierze na bazie obecnego PAIiIZ-u, Domagalski odparł: "Z pewnością PAIiIZ w postaci zasobów, również tych intelektualnych, czyli ludzkiej wiedzy, kontaktów, będzie absolutnie kluczową częścią nowej Agencji".

d26cnn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26cnn7