MS dostrzega w składzie RPP "ryzyko jastrzębiej niespodzianki" (opinia)
23.02. Londyn (PAP) - Analitycy banku Morgan Stanley (MS) spodziewają się, iż Rada Polityki Pieniężnej utrzyma w środę podstawowe stopy procentowe na obecnym poziomie, ale nie...
23.02. Londyn (PAP) - Analitycy banku Morgan Stanley (MS) spodziewają się, iż Rada Polityki Pieniężnej utrzyma w środę podstawowe stopy procentowe na obecnym poziomie, ale nie wykluczają niespodzianki, którą nazywają "jastrzębią".
Jak napisali we wtorkowym komentarzu, taka niespodzianka mogłaby przybrać formę agresywnego tonu w komunikacie, bądź w skrajnym przypadku nawet zmiany nastawienia w polityce pieniężnej na restrykcyjne. W uzasadnieniu wskazują na dwa możliwe powody:
"Sądzimy, że NBP (w raporcie inflacyjnym przedstawionym Radzie - PAP) podniesie prognozy PKB i inflacji w porównaniu z wcześniejszymi z października. Po drugie jest szansa, że nowa RPP, która tak jak poprzednia jest podzielona po równo na jastrzębie i gołębie, może się okazać odrobinę bardziej jastrzębia niż zakładaliśmy dotychczas" - napisali.
"W szczególności ostatnie komentarze Zyty Gilowskiej na temat projekcji inflacji są naszym zdaniem zaskakująco jastrzębie" - dodają.
W RPP, która w nowym, pełnym składzie we wtorek i środę spotyka się po raz pierwszy, MS dostrzega 4 jastrzębi, jednego umiarkowanego jastrzębia, dwóch gołębi, jednego umiarkowanego gołębia oraz jednego członka (Elżbietę Chojnę-Duch) bez stałych preferencji. O Zycie Gilowskiej bank pisze, iż "może zaskoczyć w obie strony".
"Te oceny preferencji nowych członków Rady oparte są na naszych pierwszych wrażeniach i oczywiście mogą okazać się błędne. Na obecnym etapie preferencje członków RPP wydają się odchylać w stronę jastrzębią, w większym zakresie niż zakładaliśmy wcześniej" - zastrzegają.
MS podobnie jak niemal wszyscy analitycy nie oczekuje zmiany stóp procentowych, których najważniejsza od kilku miesięcy jest na poziomie 3,5 proc.
Przeciwko podniesieniu stóp procentowych w krótkim okresie przemawia umocnienie złotego i spodziewany spadek stopy inflacji do poniżej 2,0 proc. rdr do połowy br. (PAP)
asw/ ana/