Trwa ładowanie...
de1xbks

MS: Krajowa Rada Kuratorów w Ministerstwie Sprawiedliwości (komunikat)

...

de1xbks
de1xbks

04.11. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Krajowa Rada Kuratorów w Ministerstwie Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości zawsze doceniało Państwa zaangażowanie w rozwiązywanie bieżących problemów kurateli sądowej oraz w podejmowanie działań na rzecz podnoszenia przez kuratorów ich kwalifikacji zawodowych i wykonywanej przez nich pracy - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z Krajową Radą Kuratorów.

W spotkaniu udział wzięli także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Stanisław Chmielewski oraz członkowie Krajowej Rady Kuratorów w tym jej przewodniczący Andrzej Martuszewicz.

de1xbks

- Nie tylko w mojej, ale zapewne także w Państwa opinii, wydajnie i nowocześnie funkcjonująca kuratorska służba sądowa ma podstawowe znaczenie dla jakości i szybkości wykonywania orzeczeń sądowych, a tym samym dla postrzegania wymiaru sprawiedliwości przez obywateli jako sprawnego i kompetentnie wypełniającego swoje zadania - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

- Liczę na Państwa czynny udział w realizowanym aktualnie projekcie opracowania procedur współpracy pomiędzy kuratorami sądowymi i funkcjonariuszami Policji oraz wspólnego wypracowania rozwiązań mających na celu udzielanie wzajemnej pomocy i wymianę istotnych informacji pomiędzy tymi służbami - stwierdził Stanisław Chmielewski, Sekretarz Stanu w MS.

Aktualnie trwają intensywne wspólne prace przedstawicieli Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Sprawiedliwości. Ich rezultatem jest m.in. wypracowanie propozycji szczegółowych procedur nawiązywania i utrzymywania wzajemnej współpracy kuratorskiej służby sądowej oraz Policji w celu szybkiej i właściwej wymiany informacji oraz skutecznej reakcji lub koniecznego oddziaływania na osoby, wobec których wykonywane jest orzeczenie sądu.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości wyrazili także oczekiwanie, że kuratorzy z dużym zaangażowaniem uczestniczyć będą w kontaktach z przedstawicielami samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, jak również z innymi organizacjami, w których wykonywana jest kara ograniczenia wolności.

de1xbks

- Nowelizacja ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego poszerzyła krąg skazanych, którzy spełniają warunki wykonywania kary w tym systemie - przypomniał Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Liczę na znaczną aktywność kuratorskiej służby sądowej w realizacji zadań wynikających z tej ustawy - dodał.

W trakcie dzisiejszego spotkania z Krajową Radą Kuratorów Minister Krzysztof Kwiatkowski osobiście wręczył najwyższe resortowe odznaczenie kuratorowi Tomaszowi Łotoczce.

Minister podjął decyzję o odznaczeniu kuratora Srebrnym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości już w lipcu tego roku.

de1xbks

To dzięki interwencji i profesjonalizmowi kuratora Tomasza Łotoczko w Katowicach udało się zakończyć dramat 35-letniej więzionej i maltretowanej kobiety. W trakcie niezapowiedzianej wizyty kuratora w domu oprawcy, kobieta dyskretnie przekazała mu kartkę z prośbą o ratunek. Kurator zachował się niezwykle profesjonalnie, nie budząc absolutnie żadnych podejrzeń oprawcy odebrał tę wiadomość, opuścił mieszkanie, po czym natychmiast także nie budząc niczyich podejrzeń powiadomił policję. Ta natychmiast wkroczyła do akcji. Zachowanie kuratora spotkało się nie tylko z podziwem policjantów, ale przede wszystkim z zakończeniem dramatu kobiety, której życie było poważnie zagrożone.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tlom/

de1xbks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de1xbks