MŚ: nowela prawa łowieckiego skierowana do konsultacji społecznych

Do konsultacji społecznych trafił w środę projekt noweli Prawa łowieckiego. Nowe przepisy zakładają m.in konsultacje z prywatnymi właścicielami gruntów podczas tworzenia obwodów łowieckich oraz podczas polowań na ich terenie.

17.12.2014 16:20

Wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Piotr Otawski we wcześniejszej rozmowie z PAP wyjaśniał, że nowelizacja jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z początku lipca br., który wskazał, że Prawo łowieckie w niewystarczający sposób uwzględnia prawa właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich.

Zgodnie z obecnym prawem właściciele nieruchomości nie muszą być pytani o zgodę przy włączaniu ich nieruchomości do obwodu. Problemem jest też często brak konsultacji z właścicielami podczas prowadzenia polowań, np. niedostateczna informacja o czasie rozpoczęcia łowów czy sposobu ich prowadzenia. Dotyczy to potencjalnie uciążliwych dla właścicieli nieruchomości polowań zbiorowych.

Skierowane do konsultacji przepisy mają umożliwić właścicielom gruntów udział w konsultacjach oraz składanie sprzeciwów przy wyznaczaniu obwodu łowieckiego zarówno w trakcie stanowienia uchwały w tej sprawie, jak i po jej wejściu w życie. Jak dodaje resort środowiska, właściciele oraz użytkownicy wieczyści nieruchomości będą mogli wystąpić z wnioskiem o ustanowienie zakazu wykonywania polowania na swojej nieruchomości ze względu na swe przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne.

Ministerstwo wyjaśnia ponadto, że jeżeli objęcie obwodem łowieckim nieruchomości uniemożliwi lub istotnie ograniczy dotychczasowy sposób korzystania z niej, jej właściciel będzie mógł wystąpić dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego z roszczeniem o wypłatę odszkodowania.

Projektowane przepisy wzmocnią nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Takie rozwiązanie ma pozwolić na zdyscyplinowanie dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, którzy nie wykonują planów pozyskania zwierzyny (zwłaszcza dzików i jeleniowatych czyniących największe szkody łowieckie) lub zalegają z wypłatą odszkodowań rolnikom, przez możliwość pozbawienia ich obwodu łowieckiego.

W projekcie noweli proponuje się też, aby PZŁ, jako zrzeszenie, którego członkami są koła łowieckie, przejął ich zobowiązania z tytułu rekompensat za szkody łowieckie w przypadku rozwiązania koła łowieckiego lub gdy majątek koła nie jest wystarczający do pokrycia zobowiązań.

Otawski zwracał uwagę, że TK co do zasady nie zakwestionował możliwości włączania nieruchomości prywatnych w obwód łowiecki. Zwrócił uwagę, że wówczas prowadzenie gospodarki łowieckiej mogłoby być czasem niewykonalne bądź bardzo utrudnione. Dodał, że należy pogodzić konieczność prowadzenia takiej polityki z prawami właścicieli. "Musimy znaleźć balans. Polowania nie odbywają się na hektarze czy stu, tylko na znacznie większych areałach. Nie powinno dochodzić do sytuacji, kiedy np. przez jedną odmowną decyzję nie będzie można zapewnić odpowiedniej gospodarki łowieckiej, stąd konsultacje" - mówił.

Zgodnie z obowiązującym prawem, sejmiki województwa w formie uchwały dokonują podziału województwa na obwody łowieckie bądź dokonują zmiany ich granic. Do obwodów łowieckich mogą być również włączane nieruchomości należące do prywatnych właścicieli. Jednak - zdaniem TK - Prawo łowieckie nie przewiduje ich udziału w uzgodnieniach czy konsultacjach przy tworzeniu takich obwodów.

Trybunał wskazywał, że właściciele mają pewne możliwości udziału w uzgadnianiu takich obwodów, ale wynikają one z innych przepisów, a nie z Prawa łowieckiego. Przykładowo prawo do udziału w konsultacjach ma Polski Związek Łowiecki, a w przypadku, jeśli obwód łowiecki miałby powstać na terenie np. zarządzanym przez wojsko, uchwała sejmiku musi być podjęta w porozumieniu z takim właścicielem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)