Trwa ładowanie...
d1xhjh7
26-02-2016 16:45

MŚ: polityka klimatyczna jednym z sukcesów 100 dni rządu

Sukces negocjacji klimatycznych, skuteczna walka z ASF, przygotowanie kluczowych projektów ustaw, w tym zabezpieczającego grunty leśne przed wykupem, Prawa górniczego i wodnego - to główne kwestie, jakie kierownictwo resortu środowiska wskazało podsumowując 100 dni rządu.

d1xhjh7
d1xhjh7

Minister środowiska Jan Szyszko na piątkowej konferencji podkreślił, że jednym z głównych sukcesów ministerstwa i rządu w trakcie 100 dni było zakończenie z sukcesem globalnych negocjacji klimatycznych w Paryżu COP21.

"Wszystkie polskie postulaty zostały uwzględnione w konkluzjach. Będziemy się rozliczali (z emisji CO2 - PAP) na bazie dobrowolności, specyfiki poszczególnych państw" - podkreślił minister. Dodał, że to o co zabiegała polska strona, czyli włączenie lasów w proces zmniejszania i pochłaniania CO2 zostało uwzględnione w konkluzjach. Pod koniec kwietnia zostanie zorganizowana w Polsce międzynarodowa konferencja na temat roli lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla.

Szyszko ocenił, że rezultat konferencji w Paryżu pozwala też by węgiel był "nadal naszą podstawą bezpieczeństwa energetycznego".

Minister pytany, kiedy Polska ratyfikuje decyzje szczytu klimatycznego ONZ poinformował, że 22 kwietnia Polska podpisze konkluzje wynikające z COP21. Przypomniał, że państwa mają czas na ratyfikację do końca 2020 r. "Myślę, że Polska ratyfikuje tak szybko jak to możliwe, jak uzyska oczywiście wszelkie zgody wynikające z prawa krajowego" - zaznaczył.

d1xhjh7

Szef resortu środowiska dodał, że po objęciu przez niego stanowiska "rozpoczęła się akcja dezinformacyjna na temat Białowieży". Podkreślił, że w Puszczy Białowieskiej została przeprowadzona inwentaryzacja, której wyniki będą omawiane na specjalnej konferencji 12-13 marca.

Wiceminister środowiska i pełnomocnik ds. Puszczy Białowieskiej Andrzej Konieczny przypomniał, że inwentaryzacja miała związek m.in. z masowym pojawieniem się kornika drukarza, który zaatakował, głównie świerki, w Puszczy. Dodał, że nie tylko z powodów owadów, w Puszczy Białowieskiej nastąpiło "znaczne pogorszenie stanu siedlisk priorytetowych i cennych dla UE". Dotyczy to np. lasów łęgowych, borów i lasów bagiennych.

Konieczny ocenił także, że resort podjął skuteczną walkę z ASF w woj. podlaskim. Poinformował, że na koniec stycznia br. odstrzelono ponad 10 tys. sztuk dzików (100 proc. planu łowieckiego). Jak dodał, zgodnie z zaleceniami rozrzedzono populację do gęstości 0,5 dzika na km kw.

Szyszko wskazał, że resort skupił się też na pracach legislacyjnych. Poinformował, że przygotowane są projekty m.in. Prawa łowieckiego dostosowującego przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, prawo dotyczące obrony polskiej ziemi leśnej przed wykupem, nowe Prawo wodne, czy nowelizacja Prawa górniczego i geologicznego.

d1xhjh7

Jako sukces minister wymienił także ugodę między NFOŚiGW a Fundacją Lux Veritatis ws. geotermii toruńskiej, dzięki czemu udało się zmniejszyć ewentualne roszczenie o 11 mln zł.

Obecny na konferencji Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek wyjaśnił, że resort przygotował nowelę prawa górniczego. Jeszcze nie jest ona zatwierdzona przez kierownictwo ministerstwa, ale ma "odchudzić" obecne przepisy a także ułatwić działanie inwestorów i jednocześnie zabezpieczać interesy Skarbu Państwa. Dodał, że powołany został także międzyresortowy zespół, który ma przygotować politykę surowcową państwa.

Z kolei Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek podkreślił, że w trakcie 100 dni rządu Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE unijną decyzję przyspieszająca o dwa lata rezerwy stabilności rynkowej (MSR) w unijnym handlu emisjami EU ETS. Zwrócił uwagę, że ten mechanizm miałby istotny wpływ na wzrost kosztów uprawnień do emisji, co przełożyłoby się na funkcjonowanie naszej gospodarki i cen prądu. "Rząd zdecydował się na ten krok, został on pozytywnie odebrany w środowiskach gospodarczych, ekonomicznych. Uważaliśmy, że (MSR - PAP) jest zbyt daleko posunięta jeśli chodzi o ingerencje w kształtowanie ceny CO2 na poziomie europejskim" - podkreślił.

d1xhjh7

Wiceminister Mariusz Gajda poinformował, że projekt nowego Prawa wodnego znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, ma on reformować polską gospodarkę wodną, zapewnić dobry stan ekologiczny wód, a także zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz ochronę przed suszą.

Odpowiedzialny w resorcie m.in. za politykę odpadową wiceminister Sławomir Mazurek zapowiedział wzmocnienie inspekcji ochrony środowiska, tak by skuteczniej walczyła z szarą strefą na rynku śmieci. "Śmieci nie mają kolorów politycznych, mają kolor segregacji. Będziemy dążyć żeby sprawy związane z gospodarką odpadową uporządkować" - dodał. Jak informuje resort mają być zgłoszone poprawki do nowelizowanej obecnie ustawy o zamówieniach publicznych, dzięki którym samorządy będą mogły bez przetargu zlecać wywóz odpadów i ich zagospodarowanie (tzw. in-house)
.

Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski poinformował, że wydane zostały dyspozycje dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnych Dyrekcji, a także parkom narodowym, by sprawdziły stan środowiska w Polsce. Lasy Państwowe mają również przeprowadzić inwentaryzację terenów leśnych na obszarach Natura 2000. "Posłużą one do stworzenia planów zadań ochronnych, które powinny być dawno wydane" - wyjaśnił Szweda-Lewandowski.

d1xhjh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhjh7