Trwa ładowanie...
d6vadzr

MS: polsko-rosyjskie porozumienie w sprawach cywilnych (komunikat)

...

d6vadzr
d6vadzr

20.05. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Uproszczenie kanałów komunikowania się polskich i rosyjskich sądów, a dzięki temu skrócenie czasu wykonywania wniosków sądów jednego państwa o doręczenie dokumentów lub przeprowadzenie dowodu na terytorium drugiego państwa - to główne korzyści płynące z porozumienia o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w sprawach cywilnych.

Polsko-rosyjskie negocjacje tego porozumienia właśnie dobiegły końca. To efekt wizyty ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego w Rosji.

- Wynegocjowane przez nas porozumienie wpisze się w politykę rozwijania i wzmacniania polsko-rosyjskich relacji gospodarczych. To niezwykle ważne, patrząc na dane dotyczące polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej. Według danych za styczeń-wrzesień 2010 r. wartość polsko-rosyjskich obrotów handlowych wyniosła ponad 17 mld dol. Eksport do Rosji osiągnął wartość ponad 4 mld dol., natomiast import - prawie 13 mld dol. - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. - Dzięki treści, jaką ostatecznie udało nam się wynegocjować, korzyści płynące z tego porozumienia odczują przede wszystkim polscy przedsiębiorcy działający na terenie Rosji. Zapisy dokumentu doprowadzą również do usprawnień w sprawach alimentacyjnych, w przypadkach np. polsko-rosyjskich małżeństw.

d6vadzr

Porozumienie umożliwi zwracanie się z wnioskiem o doręczenie dokumentów sądowych lub przeprowadzenie dowodu przez sąd jednego państwa bezpośrednio do sądu drugiego państwa. Taki sposób komunikowania się, z pominięciem pośrednictwa organów centralnych, przyczyni się do sprawnego przebiegu postępowań sądowych i skrócenia czasu ich trwania. Porozumienie będzie więc miało praktyczny wymiar dla obywateli.

Dla przykładu: obecnie jest tak, że wniosek z sądu np. w Olsztynie, kierowany do sądu w Kaliningradzie, najpierw trafia do Ministerstwa Sprawiedliwości RP, skąd przesyłany jest do Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, które przesyła go do kaliningradzkiego sądu. Po wejściu w życie nowych regulacji wniosek z np. Olsztyna trafi wprost do sądu w Kaliningradzie.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zdradza również datę podpisania porozumienia. - Zarówno ja, jak i minister Aleksander Konowałow do podpisania tego dokumentu potrzebujemy zgody naszych premierów. To normalna procedura w przypadku tego rodzaju umów międzynarodowych. Wynegocjowane porozumienie podpiszemy w trakcie szczytu Rosja-Unia Europejska, który w dniach 10-11 października 2011 r. odbędzie się w Warszawie - informuje Krzysztof Kwiatkowski.

Ministrowie sprawiedliwości Polski i Rosji dyskutowali także nad kolejnym, aktualnie negocjowanym polsko-rosyjskim dokumentem - umową o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych.

d6vadzr

- Ten dokument ma dla nas także niezwykle ważne znaczenie. Odbyliśmy kolejną turę negocjacji. W najbliższych miesiącach intensywne negocjacje będą kontynuowane na poziomie zespołów eksperckich - mówi minister sprawiedliwości.

W trakcie wizyty w Rosji minister Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z ministrem sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Konowałowem. Ministrowie poruszyli m.in. temat polsko-rosyjskiej współpracy w wyjaśnianiu okoliczności katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

- Z zadowoleniem przyjąłem deklarację strony rosyjskiej o udostępnieniu polskim ekspertom fonografom oryginałów zapisów czarnych skrzynek tupolewa. O tego rodzaju rozwiązaniu z moim rosyjskim odpowiednikiem rozmawialiśmy wcześniej wielokrotnie. Umożliwi to zakończenie prac w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. - Ważną informacją jest także ta, mówiąca o umożliwieniu przygotowań do przekazania Polsce wraku samolotu - dodaje.

d6vadzr

To właśnie ten element polsko-rosyjskiej współpracy, w kontekście wyjaśniania katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., był głównym elementem rozmów polskiego i rosyjskiego ministra.

- Nadal nie znamy konkretnej daty przekazania wraku polskiej stronie, dlatego zabiegałem u ministra Konowałowa, aby stworzyć swoistą "mapę drogową", dotyczącą tego aspektu. Chodzi o to, aby Rosjanie uzupełnili złożoną przez siebie deklarację o szczegółowe informacje: jakie jeszcze badania wraku i inne czynności muszą wykonać, jak długo im to zajmie. Wszystko po to, abyśmy poza złożonymi deklaracjami poznali choćby przybliżoną datę przekazania wraku Polsce - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. - Minister Konowałow propozycję tę przekaże rosyjskiemu prokuratorowi generalnemu Jurijowi Czajce - dodaje polski minister sprawiedliwości.

Minister Krzysztof Kwiatkowski, w trakcie kolejnego dnia swojej wizyty w Rosji, bierze dziś udział w odbywającym się w Sankt Petersburgu Międzynarodowym Forum Prawnym. Uczestniczy w nim też m.in. prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz kilkunastu ministrów sprawiedliwości UE, a także ministrowie spoza wspólnoty.

d6vadzr

W trakcie Forum minister Krzysztof Kwiatkowski wygłasza wystąpienie pt. "Krajowe i międzynarodowe regulacje prawne, dotyczące zwalczania korupcji, prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu" ("International and National Legal Regulation of Counteracting, Money Laundering and Financing of Terrorism").

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d6vadzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6vadzr