Trwa ładowanie...
ddrh9zs
ms
31-07-2009 13:52

MS: Ponad 170 punktów obsługi interesantów w sądach do 2010 r. (komunikat)

...

ddrh9zs
ddrh9zs

31.07. Warszawa Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Profesjonalnie, rzeczowo, w jednym miejscu i przeszkoleni pracownicy obsługi jako osoby pierwszego kontaktu na linii sąd - obywatel, to główne założenia funkcjonowania punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych. Obecnie funkcjonuje już 85. punktów, a 60 nowych (docelowo 90) powstanie w przeciągu kilku miesięcy w ramach projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego przez Unię Europejską.

Działalność punktów obsługi interesantów w sądach to przede wszystkim udzielanie każdej zainteresowanej osobie informacji o sposobach wszczęcia postępowania sądowego i związanych z tym wymaganych dokumentach, jak również informowanie o kosztach sądowych i możliwościach ubiegania się o zwolnienie z opłat. Do zadań punktów należy również udostępnianie list kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych, jak również informowanie o warunkach ustanowienia obrońcy lub radcy prawnego z urzędu, rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia, a także o miejscu i czasie odbywania się konkretnych rozpraw. Ponadto, oprócz udzielania informacji o zakresie kompetencji poszczególnych wydziałów w sądzie i kierowaniu do właściwych - w przypadku danej sprawy - sal sądowych, w punktach obsługi interesantów można pobrać wszelkie formularze i wzory pism, jak również ulotki i broszury informacyjne.

Kolejne, funkcjonujące na tych samych zasadach punkty obsługi interesantów w sądach rejonowych i okręgowych mają powstać do 2010 r. w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości ogólnopolskiego projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Tym samym zostanie znacznie rozbudowana sieć punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych - powstanie 90 nowych punktów.

ddrh9zs

Wśród sądów biorących udział w projekcie znajdują się zarówno sądy okręgowe, jak i rejonowe posiadające co najmniej 10 etatów sędziowskich lub asesorskich, które dysponują odpowiednimi warunkami lokalowymi, posiadają niezbędną infrastrukturę teleinformatyczną i możliwości kadrowe (w załączeniu lista kolejnych 60. sądów z terenu całego kraju, gdzie do końca 2009 r. powstaną punkty obsługi interesantów).

Dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację jest przeznaczone między innymi na dostosowanie pomieszczeń przeznaczonych na punkty obsługi interesantów, które będzie polegało na wykonaniu prostych prac remontowych oraz zakupie mebli. Istotne znaczenie ma również planowane przeszkolenie 135 osób mających stanowić personel obsługujący tworzone punkty obsługi interesantów. Przewiduje się, że szkolenia dotyczyć będą profesjonalnej obsługi klienta, w tym kontaktów interpersonalnych z wykorzystaniem technik komputerowych, zasad skutecznej komunikacji, asertywności, a także sposobów radzenia sobie ze stresem. W budżecie projektu przewidziano także środki na promocję i informację w postaci plakatów, standów i broszury skierowanej do interesantów.

Co więcej, na potrzeby tworzonych punktów został już ogłoszony przetarg na zakup sprzętu komputerowego tj. stacji roboczych wraz z oprogramowaniem systemowym i narzędziowym oraz urządzeń wielofunkcyjnych (drukarka, skaner, kopiarka, fax), który w całości zostanie sfinansowany bezpośrednio z budżetu resortu sprawiedliwości.

Docelowo do końca 2010 r. liczba punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych na terenie całego kraju ma przekroczyć 170. Przy czym należy zaznaczyć, iż niektóre funkcjonujące już punkty są prowadzone jednocześnie dla sądu rejonowego i okręgowego w przypadku wspólnej lokalizacji tych instytucji - obecne 85 punktów obsługuje 89 sądów.

ddrh9zs

Pozostałe zadania realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" to:

- opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat wymiaru sprawiedliwości oraz praw obywatela w sądzie i prokuraturze

- nowy, bezpłatny kwartalnik o sądach i reformie wymiaru sprawiedliwości,

- kampania informacyjna na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (mediacje i sądy polubowne),

ddrh9zs

- spotkania edukacyjne dla młodzieży szkół średnich i studentów dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości,

- modernizacja strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości,

- badanie opinii publicznej m.in.: na temat wizerunku wymiaru sprawiedliwości i praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Projekt "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Okres realizacji projektu to lata 2008-2010.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sdd/

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs