Trwa ładowanie...
d2lxbbq

MS: spotkanie ministrów sprawiedliwości Polski i Węgier (komunikat)

...

d2lxbbq
d2lxbbq

07.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Mam nadzieję, że w styczniu 2012 r. ponownie spotkamy się i powiemy, że rok 2011 był świetnym czasem dla krajów Europy Środkowej będących członkiem Unii Europejskiej - powiedział dzisiaj w trakcie uroczystości minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W trakcie spotkania z wicepremierem Węgier i jednocześnie węgierskim ministrem sprawiedliwości Tiborem Navracsicsem, ministrowie podsumowali dokonania prezydencji Węgier, która przypadała na czas 1 stycznia - 30 czerwca 2011 r. oraz przedyskutowali priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2011 r.

Minister sprawiedliwości Węgier dokonał symbolicznego przekazania prezydencji na ręce ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego.

d2lxbbq

- Chcemy, aby Polska prezydencja była równie owocna i solidna, jak prezydencja Węgier - mówił minister Kwiatkowski. - Na uwagę zasługują szczególnie wnioski Rady Unii Europejskiej dotyczące ustanowienia mapy drogowej o ochronie ofiar przestępstw, jak również konkluzje dotyczące upamiętnienia ofiar reżimów totalitarnych - dodał minister, po czym przedstawił priorytety prezydencji w ramach wymiaru sprawiedliwości.

"Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej" - to hasło, pod którym będą realizowane priorytety polskiej prezydencji w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych, współpracy sądowej w sprawach karnych oraz szeroko pojętego prawa gospodarczego.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych priorytetem będą m.in. działania mające na celu uproszczenie wykonywania przysługujących obywatelom praw w sferze majątkowej. W tym aspekcie istotne znaczenie będą miały prace nad zmianą rozporządzenia Bruksela I, które określa zasady jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz ich wykonywania w przeważającej większości spraw cywilnych i handlowych. Zmiana tego rozporządzenia może mieć duże znaczenie np. dla polskich przedsiębiorców, przyspieszy bowiem egzekwowanie wierzytelności od zagranicznych kontrahentów.

- Polska prezydencja będzie również dążyć do zakończenia w Radzie Unii Europejskiej trwających od 1,5 roku prac nad projektem rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i Europejskiego Certyfikatu Spadkowego - mówił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Przyjęcie tego rozporządzenia, regulującego kwestię dziedziczenia, uprości postępowania spadkowe w ramach których zawarty jest jakiś element zagraniczny - dodaje minister.

d2lxbbq

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje również na prezentację przez Komisję Europejską projektu związanego z utworzeniem tzw. Europejskiego Prawa Kontraktowego. Instrument ten może być pomocny w rozwiązaniu rzeczywistego problemu gospodarczego, jaki można obecnie zaobserwować.

- Chcemy wprowadzić wspólne prawo w Unii Europejskiej regulujące handel w Internecie. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aktualnie ok. 50 proc. transakcji internetowych nie dochodzi do skutku tylko dlatego, że część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów do tzw. nowych państw członkowskich, w tym również Polski, miedzy innymi dlatego, że nie ma zaufania do ich "egzotycznych" systemów prawa. To ogranicza ilość transakcji handlowych, a więc wpływa na rozwój gospodarczy - mówił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Sposobem na rozwianie wątpliwości mógłby być dodatkowy, wspólny dla wszystkich państw członkowskich, reżim prawny, wybierany dobrowolnie przez strony transakcji.

d2lxbbq

- Jestem przekonany, że takie rozwiązanie ożywiłoby transgraniczny handel internetowy, a w konsekwencji zwiększyłoby dostęp przedsiębiorców do rynku europejskiego, zaś konsumentom ułatwiłoby dostęp do towarów i usług po konkurencyjnych cenach, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony - mówi minister.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych priorytety Ministerstwa Sprawiedliwości koncentrują się wokół dwóch kwestii. Pierwsza, to działania, które będą zmierzały do wzmocnienia praw ofiar przestępstw. W tym zakresie polska prezydencja poprowadzi dyskusję nad wnioskiem Komisji Europejskiej, dotyczącym stworzenia kompleksowego instrumentu ochrony ofiar przestępstw. Projekt będzie miał szczególne znaczenie dla Polaków, którzy padli ofiarą przestępstwa zagranicą, jak również dla spraw o charakterze ściśle krajowym.

Druga grupa działań koncentrować się będzie wokół umocnienia praw procesowych osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniach karnych. Mając na uwadze chęć ochrony praw m.in. polskich obywateli, polska prezydencja chce skoncentrować się na negocjacjach projektu dyrektywy o prawie do porady adwokata.

d2lxbbq

- Projekt ten ma na celu zapewnienie takiego prawa na możliwie najwcześniejszym z etapów postępowania w celu zapewnienia uczciwego przebiegu procesu. Pewnym zaskoczeniem może być bowiem informacja, że w szeregu państw Unii Europejskiej osoba zatrzymana nie ma prawa do kontaktu z adwokatem na etapie przesłuchania przez policję lub też adwokat nie ma prawa udzielać takiej osobie jakichkolwiek wskazówek - tłumaczył minister Krzysztof Kwiatkowski.

- Osoba, która nie włada dobrze obcym językiem i która nie zna obcych zasad postępowania karnego może w takiej sytuacji zostać opacznie uznana za podejrzaną, nawet jeśli nie ma do tego podstaw faktycznych - dodał minister sprawiedliwości.

Po spotkaniu ministrowie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Powstania Węgierskiego 1956 r. oraz uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy "Polscy bohaterowie oczami węgierskich dzieci" (prace węgierskich dzieci z konkursu ogłoszonego przez węgierski parlament), po czym w Pałacu Poznańskim wzięli udział w koncercie muzyki węgierskiej i polskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2lxbbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxbbq