MS: udział min. Kwiatkowskiego w otwarciu biura PE i KE (komunikat)

...

01.07.2011 | aktual.: 01.07.2011 15:08

01.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Dzisiaj (1 lipca 2011 r.) minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w uroczystości otwarcia biura Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Spotkanie było częścią oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Uroczystość uświetnił udział przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz Viviane Reding - wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarza ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.

- Polska jest doskonale przygotowana do prezydencji, także w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Viviane Reding.

W trakcie nieformalnych dwudniowych spotkań podsumowano dotychczasowe działania resortu sprawiedliwości w ramach przygotowań do objęcia prezydencji. Ponadto rozmowy dotyczyły Europejskiego Prawa Umów, a w szczególności dyrektywy o prawie do adwokata.

- Prezydencja zaczęła się dzisiaj w sensie formalnym, ale poprzedziły ją długie miesiące przygotowań rządu polskiego i Komisji Europejskiej - dodała Viviane Reding.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaprosił Viviane Reding do wzięcia udziału w konferencji, która odbędzie się w Warszawie w dniu 23 sierpnia 2011r. - dla upamiętnienia po raz pierwszy obchodzonego Europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych.

Polska dzisiaj objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, w zakresie wymiaru sprawiedliwości priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej realizowane będą pod hasłem "Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej", w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych, współpracy sądowej w sprawach karnych oraz szeroko pojętego prawa gospodarczego.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych priorytetem będą m.in. działania mające na celu uproszczenie wykonywania przysługujących obywatelom praw w sferze majątkowej. W tym aspekcie istotne znaczenie będą miały prace nad zmianą rozporządzenia Bruksela I, które określa zasady jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz ich wykonywania w przeważającej większości spraw cywilnych i handlowych. Zmiana tego rozporządzenia może mieć duże znaczenie np. dla polskich przedsiębiorców, przyspieszy bowiem egzekwowanie wierzytelności od zagranicznych kontrahentów.

- Polska prezydencja będzie również dążyć do zakończenia w Radzie UE trwających od 1, 5 roku prac nad projektem rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i Europejskiego Certyfikatu Spadkowego - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Przyjęcie tego rozporządzenia, regulującego kwestię dziedziczenia, niezwykle uprości postępowania spadkowe, w ramach których zawarty jest jakiś element zagraniczny, np. spadkodawca zmarł zagranicą lub zostawił część swojego majątku w innym państwie - dodaje minister.

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje również na prezentację przez Komisję Europejską projektu związanego z utworzeniem tzw. Europejskiego Prawa Kontraktowego. Instrument ten może być pomocny w rozwiązaniu rzeczywistego problemu gospodarczego, jaki można obecnie zaobserwować.

- Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aktualnie ok. 50 proc. transakcji internetowych nie dochodzi do skutku tylko dlatego, że część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów do tzw. nowych państw członkowskich, w tym również Polski, miedzy innymi dlatego, że nie ma zaufania do ich "egzotycznych" systemów prawa. To ogranicza ilość transakcji handlowych, a więc wpływa na rozwój gospodarczy - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Sposobem na rozwianie wątpliwości mógłby być dodatkowy, wspólny dla wszystkich państw członkowskich, reżim prawny, wybierany dobrowolnie przez strony transakcji.

- Jestem przekonany, że takie rozwiązanie ożywiłoby transgraniczny handel internetowy, a w konsekwencji zwiększyłoby dostęp przedsiębiorców do rynku europejskiego, zaś konsumentom ułatwiłoby dostęp do towarów i usług po konkurencyjnych cenach, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony - mówi minister.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych priorytety Ministerstwa Sprawiedliwości koncentrują się wokół dwóch kwestii. Pierwsza to działania, które będą zmierzały do wzmocnienia praw ofiar przestępstw. W tym zakresie polska prezydencja poprowadzi dyskusję nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym stworzenia kompleksowego instrumentu ochrony ofiar przestępstw, w tym w zakresie uprawnień przysługujących im w postępowaniu karnym. Projekt będzie miał szczególne znaczenie dla Polaków, którzy padli ofiarą przestępstwa zagranicą, jak również dla spraw o charakterze ściśle krajowym.

Druga grupa działań koncentrować będzie się wokół umocnienia praw procesowych osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniach karnych. Mając na uwadze chęć ochrony praw m.in. polskich obywateli polska prezydencja chce skoncentrować się na negocjacjach projektu dyrektywy o prawie do porady adwokata.

- Projekt ten ma na celu zapewnienie takiego prawa na możliwie najwcześniejszym z etapów postępowania w celu zapewnienia uczciwego przebiegu procesu. Pewnym zaskoczeniem może być bowiem informacja, że w szeregu państw Unii Europejskiej osoba zatrzymana nie ma prawa do kontaktu z adwokatem na etapie przesłuchania przez policję lub też adwokat nie ma prawa udzielać takiej osobie jakichkolwiek wskazówek - tłumaczy minister Krzysztof Kwiatkowski. - Osoba, która nie włada dobrze obcym językiem i która nie zna obcych zasad postępowania karnego może w takiej sytuacji zostać opacznie uznana za podejrzaną, nawet jeśli nie ma do tego podstaw faktycznych - dodaje minister sprawiedliwości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjauekomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)