MS ws. konferencji "Księgi wieczyste i hipoteka w praktyce sądowej i bankowej" (komunikat)

...

20.10.2011 | aktual.: 20.10.2011 14:23

20.10. Warszawa - MS informuje:

Ponad 100 sędziów, a także m.in. liczne grono referendarzy sądowych wzięło udział w dzisiejszej konferencji "Księgi wieczyste i hipoteka w praktyce sądowej i bankowej".

W organizowanym już po raz 10 spotkaniu udział wziął również Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

- Dwadzieścia lat temu prowadzenie ksiąg wieczystych zostało ponownie powierzone sądownictwu powszechnemu, zaś dziesięć lat minęło od stworzenia pierwszych podstaw prawnych umożliwiających rozpoczęcie procesu tworzenia systemu informatycznych ksiąg wieczystych - przypomniał w swoim wystąpieniu Minister Sprawiedliwości.

W trakcie konferencji szczególną uwagę poświęcono wprowadzonej ustawą o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 29 czerwca 2009 r. nowelizacji. Przewidziane nią zmiany są do tej pory największymi, od dnia wejścia w życie samej ustawy o księgach wieczystych i hipotece tj. od 1 stycznia 1983 r.

- Wyrażam uznanie dla wysiłku twórców ustawy, aktów wykonawczych oraz programu informatycznego, umożliwiającego odzwierciedlenie zmian w strukturze księgi wieczystej. Wspólny trud zaowocował stworzeniem nowych unormowań, których głównym celem było unowocześnienie hipoteki jako instrumentu zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Nadto, modyfikacja instytucji hipoteki zmniejszyła zakres obciążeń w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, z uwagi na ograniczenie informacji podlegających ujawnieniu w księdze wieczystej - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Minister Sprawiedliwości poinformował również, że przeciętny ogólnopolski czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej za I półrocze tego roku wyniósł 0,9 miesiąca i jest najlepszy od ponad 10 lat.

- Osiągnięcie tak doskonałego wyniku nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania oraz ciężkiej i odpowiedzialnie traktowanej pracy przez sędziów, referendarzy sądowych i pracowników administracyjnych sądów. Bardzo dobre rezultaty państwa pracy są także wynikiem informatyzacji sądownictwa powszechnego oraz wprowadzenia w Polsce nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Mam tu na myśli przede wszystkim wdrożenie informatycznego systemu zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych, który będąc najnowocześniejszym w Europie, otworzył nowe możliwości dla przyszłości i rozwoju ksiąg wieczystych - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Z satysfakcją przyjąłem ostatnio wyróżnienie Ministerstwa Sprawiedliwości w kategorii sektor publiczny wśród Liderów Informatyki 2011 r.- dodał.

Minister Sprawiedliwości przyznał, że w dziedzinie informatyzacji wymiaru sprawiedliwości istnieje wiele obszarów wymagających modernizacji przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

- Mam poczucie odpowiedzialności za pomyślny przebieg każdego z równolegle prowadzonych w tym zakresie projektów. Świadomy jestem również ogromnego wyzwania stojącego w związku z tym przed sędziami i referendarzami sądowymi, jak również innymi pracownikami kierowanego przeze mnie resortu - mówił Krzysztof Kwiatkowski. - Bez wątpienia program modernizacyjny wymiaru sprawiedliwości jest realizowany. Uważam, że przygotowanie prawne i organizacyjne, a następnie uruchomienie np. e-sądu to wyraźny skok do nowoczesności - dodał.

Za równie istotnie, Minister uznał zmiany organizacyjne.

- Należy do nich zaliczyć najnowszą reformę ustroju sądów powszechnych, przeprowadzoną ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. Realizuje ona m.in. zamierzenia resortu związane z poszerzaniem kompetencji referendarzy sądowych, w tym poprzez kompleksowe przekazanie spraw wieczystoksięgowych tej grupie zawodowej oraz powierzenie funkcji z zakresu nadzoru nad działalnością administracyjną sądów powszechnych w wydziałach ksiąg wieczystych. Jest to wyraz zaufania opartego na pozytywnych wieloletnich doświadczeniach, wynikających z dotychczasowego sposobu wywiązywania się przez referendarzy sądowych z nałożonych na nich zadań z zakresu ochrony prawnej - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Wyrażam przy tym przekonanie, iż wiedza i doświadczenie sędziów winny być wykorzystywane przede wszystkim w celu sprawowania wymiaru sprawiedliwości, co jest zasadniczym konstytucyjnym zadaniem sądów powszechnych - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP
sądownictwokomunikatms
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)