Trwa ładowanie...
d31o11v
ms
28-10-2010 13:57

MS ws. odznaczenia dla prof. Zbigniewa Radwańskiego (komunikat)

...

d31o11v
d31o11v

28.10. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uhonorował dzisiaj prof. Zbigniewa Radwańskiego, Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego najwyższym resortowym odznaczeniem - Srebrnym Pamiątkowym Medalem Ministra Sprawiedliwości.

Także dzisiaj odbyło się ostatnie plenarne posiedzenie Komisji w trakcie trzeciej 4-letniej kadencji, która właśnie dobiega końca.

- Działalność Komisji ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania wysokiej jakości legislacji w dziedzinie prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego oraz dla wykonania zadań wynikających z potrzeby harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim w tym obszarze - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski wręczając odznaczenie prof. Radwańskiemu.

d31o11v

- Kierowanie przez Pana pracami Komisji Kodyfikacyjnej była gwarancją najwyższej jakości legislacji w zakresie prawa cywilnego. Pański autorytet jest niezmiennie uznawany przez kolejnych ministrów sprawiedliwości, którzy sprawowali tę funkcję w okresie minionych 13 lat funkcjonowania Komisji - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

W zakresie prawa handlowego najważniejszym efektem prac Komisji są Kodeks spółek handlowych oraz ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze. Niemniej ważne jest dokonanie głębokich zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a także wydanie szeregu ustaw pozakodeksowych dotyczących prawa cywilnego, w szczególności - z zakresu ochrony konsumenta.

- Przygotowane przez Komisję projekty, które zostały wniesione do Sejmu jako przedłożenia rządowe przyczyniły się do modernizacji prawa cywilnego, przystosowania go do nowych realiów społeczno-gospodarczych i wreszcie stanowiły wypełnienie zobowiązań implementacyjnych związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Działalności prof. Zbigniewa Radwańskiego w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego stanowi kontynuację jego wcześniejszego zaangażowania w działalność legislacyjną. W latach 1989-1993, z powołania premiera Tadeusza Mazowieckiego, przewodniczył Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Również jako Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk służył tej instytucji swą wiedzą i doświadczeniem prawniczym, przyczyniając się znacząco do opracowania ustawy o Polskiej Akademii Nauk.

d31o11v

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się także do Prezydenta RP z wnioskiem o nadanie prof. Zbigniewowi Radwańskiemu najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej - Orderu Orła Białego, za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości.- Cieszę się, że miałem i wyrażam przekonanie, że nadal będę mieć sposobność współpracy z Panem Profesorem oraz członkami Komisji Kodyfikacyjnej - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d31o11v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31o11v