Trwa ładowanie...
d2v08ic

MS ws. spotkania K. Kwiatkowskiego z asystentami sędziów (komunikat)

...

Share
d2v08ic

15.12. Warszawa - MS informuje:

Omówienie praktyki pracy asystentów ich kompetencji i statusu, zasady przystępowania do egzaminu sędziowskiego, szkolenia i wynagrodzenia - to tylko niektóre z tematów poruszonych i dyskutowanych w trakcie dzisiejszego spotkania Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów.

- Nie będzie zmiany dotyczącej wydłużenia dwuletniego okresu praktyki umożliwiającej ubieganie się o stanowisko sędziego - zadeklarował w trakcie spotkanie Minister Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że przyszłoroczny egzamin sędziowski - który najprawdopodobniej odbędzie się w drugiej połowie marca - przebiegnie na zasadach istotnie nie odbiegających od dotychczasowych.

d2v08ic

W rozmowie z ministrem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów reprezentował m.in. jego Przewodniczący - Andrzej Sobótka.

Przedstawiciele Stowarzyszenia omówili m.in. praktykę ich pracy, a także przedstawili propozycje dotyczące poszerzenia kompetencji asystentów oraz ich statusu. - Zaproponowane przez nas zmiany wpłyną na przyspieszenie postępowań sądowych - powiedzieli członkowie Stowarzyszenia. Minister Sprawiedliwości zadeklarował przeprowadzenie analizy przedstawionych propozycji

Jednym z tematów była także wysokość asystenckich wynagrodzeń. - W pierwotnym projekcie przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych umieściliśmy zapis, na podstawie którego wynagrodzenie asystentów miało wynosić 80% wynagrodzenia zasadniczego referendarza, a tym samym dążyliśmy do powiązania wynagrodzenia asystentów z wynagrodzeniami sędziów. Z powodu sytuacji budżetowej, na etapie prac w rządzie zrezygnowano z tego zapisu - przypomniał Minister.

Reprezentanci asystentów z zadowoleniem przyjęli informację, że w przygotowanym przez resort projekcie usp, Ministerstwo odchodzi od zróżnicowania wynagrodzenia asystentów w zależności od sądu, w którym pracują (rejonowy, okręgowy, apelacyjny). Przedstawiciele Stowarzyszenia pozytywnie odnieśli się także do propozycji resortu dotyczącej pozostawienia funkcji asystenta w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych i nie przenoszeniu jej do ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.

d2v08ic

- Przekażemy dodatkowe pieniądze na szkolenia dla asystentów sędziów - zadeklarował Krzysztof Kwiatkowski. - I to nie tylko tym, którzy mogą już obecnie ubiegać się o stanowiska sędziowskie, ale też chcemy pomóc w przygotowaniu się do egzaminu tym asystentom, którzy nie odbyli aplikacji a planują przystąpić do egzaminu - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Minister jednoznacznie odpowiedział także na inne pytania asystentów.

- Będziemy utrzymywać możliwość przystępowania do egzaminu organizowanego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury dla wszystkich tych, którzy spełniają wymogi - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d2v08ic

Podziel się opinią

Share
d2v08ic
d2v08ic