Trwa ładowanie...
ddrh9zs

MS ws. spotkania z minister sprawiedliwości Austrii i premierem Liechtensteinu (komunikat)

...

ddrh9zs
ddrh9zs

03.06. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a w szczególności Europejskie Prawo Kontraktów - były głównymi tematami spotkania ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z minister sprawiedliwości Republiki Austrii Beatrix Karl oraz premierem Liechtensteinu Klausem Tschuetscherem.

Ministrowie i premier Liechtensteinu wzięli wspólnie udział w jubileuszowej konferencji pt. "Od ABGB do europejskiego prawa prywatnego. 200 lat austriackiego kodeksu cywilnego w Europie", która odbyła się dzisiaj na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

- Celem dzisiejszej konferencji jest przede wszystkim uczczenie rocznicy dostojnego "jubilata" - jednego z nowocześniejszych kodeksów europejskich, rozmowa o jego przewagach, wyjątkowości a jednocześnie obszarach, na których wymaga on rewitalizacji. Chciałbym jednak zwrócić Państwa uwagę na jeszcze jeden, bardziej ogólny, lecz jednocześnie ogromnie ważny aspekt dzisiejszej dyskusji, tj. na wnioski, jakie z niej wypływają dla toczącej się dzisiaj w Unii Europejskiej debaty nad przyszłością europejskiego prawa prywatnego, w szczególności nad instrumentem opcjonalnym w zakresie europejskiego prawa umów - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.

ddrh9zs

- Debata ta jest przede wszystkim ogromnie emocjonalna, bo - jak najlepiej udowadnia dzisiejsze spotkanie - prawo cywilne, szczególnie skodyfikowane w nadzwyczaj udany sposób - jest nie tylko niezwykle ważną częścią systemu prawa w sensie formalnym, ale też zajmuje szczególne miejsce w sercach prawników. Każdy z nas dostrzega wyjątkowość i znaczenie swojego systemu prawa oraz jego wkład w życie społeczne. Są to wartości niezmiernie ważne, które należy zachować i pielęgnować. Jednocześnie jednak nasze dzisiejsze spotkanie dobitnie pokazuje, że należymy do jednej rodziny prawnej i że mamy ze sobą ogromnie dużo wspólnego.

Dlatego uważam, że nie tylko jesteśmy w stanie, ale mamy obowiązek wspólnie zastanowić się nad przyszłością europejskiego prawa umów, które - zwłaszcza teraz, w trudnym dla światowej i europejskiej gospodarki okresie - może być niezwykle ważnym instrumentem dalszej konsolidacji i rozwoju rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Polska, w czasie swojej prezydencji w Radzie UE, chce zainicjować poważny dyskurs na ten temat. Wnioski jakie płyną z przyjęcia, obowiązywania oraz wpływu (tak sposobu oddziaływania jak i skutków) ABGB na inne systemy prawne mogą być w tej dyskusji niezwykle pożyteczne i przydatne - dodał.

Przypomnijmy, jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, z zakresu wymiaru sprawiedliwości, jest Europejskie Prawo Kontraktów.

- Chcemy zainicjować poważną dyskusję na temat tego projektu w Radzie UE. Na podstawie własnych obserwacji możemy stwierdzić, że różnice pomiędzy systemami prawa cywilnego państw członkowskich mogą być istotną przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu jednolitego rynku - przypomniał minister Krzysztof Kwiatkowski. - Uważamy, że warto poważnie rozważyć w tym kontekście pomysł instrumentu opcjonalnego, potocznie określanego jako 28 reżim - dodał minister sprawiedliwości.

ddrh9zs

Naszym zdaniem taki instrument opcjonalny mógłby być szczególnie użyteczny, gdyby:

- przybrał formę rozporządzenia,

- regulował przede wszystkim obrót pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami,

- dotyczył tylko obrotu transgranicznego,

- ograniczył się do transakcji zawieranych elektronicznie,

- w pierwszej kolejności objął wyłącznie umowę sprzedaży.

- Uważamy, że taki projekt może poprawić funkcjonowanie jednolitego rynku, tj. poszerzyć rynki zbytu dla przedsiębiorców oraz ułatwić wszystkim konsumentom równy dostęp do dóbr i usług. Dyskusję nt. Europejskiego Prawa Kontraktów chcemy zapoczątkować już podczas nieformalnego posiedzenia Rady w Sopocie w dniach 18-19 lipca br. - zadeklarował Krzysztof Kwiatkowski. - Mamy nadzieję, że Austria, która ma tak wielkie tradycje w obszarze prawa cywilnego (ABGB), konstruktywnie włączy się w dyskusję nad tym projektem - dodał.


ABGB, Allgemeines Buergerliches Gesetzbuch, austriacki kodeks cywilny z 1811 r., z mocą obowiązującą od 1 maja 1812 r. Obowiązywał również na terenie Galicji (zabór austriacki). Był trzykrotnie nowelizowany (1914 r., 1915 r., 1916 r.). Na terenie południowej Polski stosowano go do 1946 r.. Jeden z nowocześniejszych kodeksów europejskich (opierał się na zasadach równości, prawa do własności, swobody zawierania umów).

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs