MS ws. udz. min. Kwiatkowskiego w Forum Ekonomicznym w Krynicy (komunikat)
...
08.09. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski weźmie udział w XX Forum Ekonomicznym, które w dniach 8-11 września 2010 r. odbędzie się w Krynicy Zdrój.
- Tegoroczne XX Forum Ekonomiczne po raz pierwszy będzie miało niejako drugi, do tej pory nie poruszany temat - prawo. Do tego roku jedynym filarem Forum była gospodarka - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
W trakcie Forum odbędzie się szczyt ministrów sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier). Spotkania - także bilateralne, które odbędą się w trakcie szczytu - poświęcone będą m.in. priorytetom węgierskiej (od 1 stycznia 2011 r.) oraz polskiej (od 1 lipca 2011 r.) prezydencji w Unii Europejskiej, a także współpracy w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii.
Poza ministrem sprawiedliwości RP Krzysztofem Kwiatkowskim w szczycie ministrów Grupy Wyszehradzkiej udział wezmą: Jirzi Pospiszil - minister sprawiedliwości Republiki Czech, Lucia Żitnianska - minister sprawiedliwości Republiki Słowacji oraz Robert Repassy - wiceminister sprawiedliwości Republiki Węgier.
Polską stronę reprezentować będą także podsekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: Jacek Czaja oraz Piotr Kluz.
- Będzie to faktyczna reaktywacja Grupy Wyszehradzkiej - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - W związku z tym, że pierwszy raz Unią Europejską przez cały rok kierować będą tzw. nowi członkowie (Polska, Węgry) - tej tematyce w szczególnej mierze poświęcony będzie cykl naszych spotkań. Prezydencja Polski i Węgier jest swoistym egzaminem dla wszystkich krajów tej grupy - dodaje.
Podpisana zostanie również deklaracja o współpracy w zakresie zwiększania efektywności wymiaru sprawiedliwości.
- Coraz większy przepływ osób w granicach UE wymusza konieczność skoordynowanych działań nie tylko na poziomie krajowym, lecz także regionalnym. Jesteśmy gotowi wspólnie dzielić się z naszymi sąsiadami różnymi rozwiązaniami. W szczególności wzajemnie przydatna może być wymiana doświadczeń z zakresu kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości oraz z zakresu wykorzystania technologii informatycznych w sądach - tłumaczy minister Krzysztof Kwiatkowski.
- Obecnie dzięki szybkim łączom on-line rozważamy np. utworzenie wspólnego centrum serwisowego, które wykonywałoby we wszystkich państwach usługi na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Możemy również zastanowić się nad ewentualnym wspólnym centrum szkoleniowym lub centrum eksperymentalnym dla obsługi sądów w zakresie IT. W ten sposób wszyscy będziemy mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Dlatego też, niezwykle cieszy mnie podpisanie deklaracji dotyczącej współpracy w zakresie zwiększania efektywności wymiaru sprawiedliwości - dodaje minister.
10 września (piątek) w godz. 10.40-11.55 (Nowy Dom Zdrojowy) ministrowie sprawiedliwości Polski, Czech, Słowacji i Węgier wezmą udział w panelu dyskusyjnym pt. "Wymiar sprawiedliwości w Europie - jak sprostać wyzwaniom" (moderator - prof. Zbigniew Ćwiąkalski).
O godz. 12.15 rozpocznie się konferencja prasowa (Dom Forum - nowy pawilon na deptaku w Krynicy), którą poprzedzi podpisanie deklaracji o współpracy w zakresie zwiększania efektywności wymiaru sprawiedliwości.
Podstawowym celem deklaracji jest podjęcie współpracy w zakresie zapewnienia odpowiedniej jakości i efektywności pracy wymiaru sprawiedliwości, nawiązanie otwartej i konstruktywnej współpracy oraz przygotowanie odpowiednich środków z myślą o dążeniu ku zwiększaniu efektywności wymiaru sprawiedliwości (szczególnie w zakresie stosowania nowoczesnych technologii).
W trakcie szczytu ministrów sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej odbędą się także spotkania bilateralne.
Rozmowy z czeskimi partnerami poświęcone będą m.in. reformie wymiaru sprawiedliwości w zakresie prawa upadłościowego, ale przede wszystkim funkcjonującemu w Polsce Systemowi Dozoru Elektronicznego, wprowadzenie którego - wzorując się na polskich rozwiązaniach - planują Czesi.
Spotkanie ze słowacką delegacją będzie okazją do wymienienia doświadczeń dotyczących funkcjonujących tam centrów pomocy prawnej obywatelom, a także polskim rozwiązaniom dotyczącym bezpłatnej pomocy i informacji prawnej. Z inicjatywy strony słowackiej poruszony zostanie także temat ocen okresowych sędziów połączonych z indywidualnym planem rozwoju.
Tematem dyskusji z przedstawicielami węgierskiego Ministerstwa Sprawiedliwości będą priorytety oraz przygotowania do prezydencji obu krajów w Unii Europejskiej.
Ponadto, w trakcie spotkania ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej, Ministerstwo Sprawiedliwości RP zaproponuje projekt międzynarodowej współpracy w celu opracowania wspólnych strategii i planów działania dla wzmocnienia rozwoju wiedzy o adaptacji systemów prawnych i instytucji wymiaru sprawiedliwości do wymagań związanych z integracją europejską w państwach naszego regionu.
Projekt będzie oparty na analizie procesu demokratycznych przemian w państwach Europy Środkowej i oddziaływania UE na zmiany w prawie i instytucjach wymiaru sprawiedliwości i definiował zadania na przyszłość. Połączy potencjał partnerów projektu w zakresie wypracowywania i wdrażania nowoczesnych metod zarządzania publicznego, ukierunkowanego na ulepszenie funkcjonowania administracji wymiaru sprawiedliwości i poprawę jakości usług publicznych oraz utworzenie sieci bezpośrednich kontaktów pomiędzy kadrą zarządzającą wymiarem sprawiedliwości.
Wynikiem projektu będzie opracowanie bilansu transformacji systemów sądowniczych w Europie Środkowej po dwudziestu latach przemian społeczno-gospodarczych z perspektywy sędziego i użytkownika oraz analiza metod zarządzania kapitałem ludzkim, infrastrukturą i informacją w wymiarze sprawiedliwości w Europie Środkowej. Celem projektu będzie opracowanie elementów wspólnej strategii rozwoju instytucji i organizacji wymiaru sprawiedliwości w Europie Środkowej.
Przedmiotem prac będzie także analiza modelu postępowania w sprawach gospodarczych w ujęciu porównawczym na tle zobowiązań wynikających z członkostwa w UE.
Projekt będzie finansowany ze środków europejskich z Funduszu Operacyjnego dla Europy Środkowej. Jego koszt ocenia się wstępnie na 2 miliony euro.
Dodatkowe informacje: Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości, tel. 500-166-870.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/