MS ws. uroczystości wręczenia resortowych odznaczeń (komunikat)

...

18.04.2011 | aktual.: 18.04.2011 16:38

18.04. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Chciałbym wyrazić ogromne podziękowanie dla środowiska adwokackiego i radcowskiego za udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach współpracy z Ośrodkami Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie uroczystości wręczenia resortowych odznaczeń zasłużonym prawnikom.

W uroczystości, poza ministrem sprawiedliwości, udział wzięli m.in.: podsekretarz stanu Igor Dzialuk, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz oraz koordynatorzy wszystkich 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Od kilku lat resort sprawiedliwości podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy ofiarom przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem.

- Naszym osiągnięciem jest m.in. utworzenie 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe, którym w tym miejscu za tę działalność serdecznie dziękuję - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.

Ośrodki przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Tworzą one sieć pomocy ofiarom przestępstw na terenie województwa we współpracy z organami samorządowymi oraz angażują wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w charakterze ich opiekunów.

- Pierwsze doświadczenia ośrodków wskazały na duże zapotrzebowanie na bezpłatne informacje prawne. Dlatego też z wielką radością i satysfakcją przyjąłem gotowość do włączenia się w pomoc pokrzywdzonym, zgłoszoną przez Naczelną Radę Adwokacka i Krajową Izbę Radców Prawnych - mówił minister Krzysztof Kwiatkowski.

Gotowość ta przybrała formę trójstronnych porozumień pomiędzy odpowiednio środowiskiem adwokackim, radcowskim a koordynatorami Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem i Ministerstwem Sprawiedliwości. Współpraca ta polega na udzielaniu bezpłatnych informacji prawnych pokrzywdzonym zgłaszającym się do ośrodków przez adwokatów, radców prawnych i ich aplikantów.

- Dla zobrazowania, jak ważne są działania, o których dzisiaj mówimy, podam tylko kilka liczb - zaznaczył minister sprawiedliwości. - W 2009 r. udzielonych zostało 16.181 porad psychologicznych i informacji prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Natomiast w 2010 r. udzielonych zostało 21.957 porad psychologicznych i informacji prawnych - dodał.

Minister Krzysztof Kwiatkowski, wyrażając słowa uznania, złożył dzisiaj podziękowania i wręczył dyplomy uznania dla Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych.

- Oprócz zaangażowania środowiska i samorządów istnieje grupa prawników, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w niesieniu pomocy pokrzywdzonym - dodał Krzysztof Kwiatkowski i odznaczył medalem "Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości" najbardziej aktywnych, wyróżniających się prawników:

  1. Mecenas Tomasz Tarnawski (adwokat) z Krakowa współpracujący z Ośrodkiem Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krakowie - Krafos Krakowskie Forum Organizacji Społecznych,
  1. Mecenas Elżbieta Zaniemojska-Krześniowska (adwokat) ze Szczecina - współpracująca z Ośrodkiem Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Szczecinie - Stowarzyszenie SOS dla Rodziny,
  1. Mecenas Magdalena Fertak (adwokat) z Warszawy - współpracująca z Ośrodkiem Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Warszawie oraz pełniąca funkcję koordynatora pomocy w Naczelnej Radzie Adwokackiej,
  1. Mecenas Katarzyna Jurewicz-Kupeć (radca prawny) z Wrocławia - współpracująca z Ośrodkiem Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Wrocławiu - Stowarzyszenie Pomocy "Akson",
  1. Mecenas Maciej Blimel (adwokat) z Łodzi - współpracujący z Ośrodkiem Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Łodzi - Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy razem - In Corpore",
  1. Mecenas Danuta Kubica (radca prawny) z Bielska-Białej,
  1. Mecenas Ewa Stompor-Nowicka (radca prawny) z Pabianic - pełniąca funkcję koordynatora w Krajowej Izbie Radców Prawnych,
  1. Mecenas Łukasz Róg (radca prawny) z Warszawy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
msodznaczeniasądownictwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)