MS ws. wizyty ministra Kwiatkowskiego w Rosji (komunikat)

...

16.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Szczegóły wizyty ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w Federacji Rosyjskiej (Sankt Petersburg 18-19 lipca 2010 r.)

Podpisanie programu współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości RP i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w latach 2010-2012, porozumienia pomiędzy Federalną Służbą ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej oraz Centralnym Zarządem Służby Więziennej, a także negocjacje w sprawie dwóch polsko-rosyjskich umów: dotyczących współpracy w sprawach karnych oraz współpracy w sprawach cywilnych - to główne punkty wizyty ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego w Federacji Rosyjskiej.

Dwudniowa wizyta rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę (18 lipca 2010 r.).

Rozmowy i spotkania w pierwszym dniu wizyty będą miały charakter nieformalny. Już wtedy jednak rozpoczną się ustalenia dotyczące podpisania wspomnianych porozumień.

W drugim dniu wizyty (poniedziałek, 19 lipca) delegacja Ministerstwa Sprawiedliwości RP z ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim na czele spotka się m.in. z prezesem Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej (godz. 10-11, siedziba Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej). W spotkaniu uczestniczyć będzie także rosyjski minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow.

O godz. 11 w Pałacyku Dzierżawina rozpocznie się spotkanie ministra sprawiedliwości RP z ministrem sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Jego kulminacyjnym punktem będzie podpisanie porozumienia o współpracy między ministerstwami na lata 2010-2012.

Program współpracy zawiera jej priorytetowe kierunki, do których należeć będą m.in.: wymiana doświadczeń w zakresie nowoczesnych form wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i karnych, analiza praktyki sądowej w sprawach karnych, wspieranie współpracy w zakresie adwokatury i notariatu, a także wzajemne konsultacje w sprawie reformowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

W trakcie spotkania negocjowane będą także dwie polsko-rosyjskie umowy. Jedna - o współpracy w sprawach cywilnych. Druga - o współpracy w sprawach karnych.

Wspominane umowy były także przedmiotem rozmów w trakcie dwudniowej czerwcowej wizyty ministra sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandra Konowałowa w Polsce (Łódź, 4-5 czerwca 2010 r.). Rosyjski minister sprawiedliwości przebywał wówczas w Polsce na zaproszenie ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego.

To wtedy strona polska przekazała stronie rosyjskiej projekt umowy o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 roku oraz o szczególnych formach współpracy w sprawach karnych.

Umowa ta zawiera regulacje stanowiące uzupełnienie Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., która wiąże obydwa państwa.

Umowa wprowadza nowe szczególne formy współpracy transgranicznej w sprawach karnych. W kontekście ostatnich wydarzeń dotyczących tragedii smoleńskiej w sposób szczególny podkreślić należy regulacje odnoszące się do powoływania m.in. tzw. wspólnych zespołów śledczych. Co więcej, po podpisaniu wspomnianej umowy polscy prokuratorzy, a także sędziowie, aby np. przesłuchać rosyjskiego świadka, nie będą musieli udawać się do Rosji. Konieczne czynności będą mogli wykonać w Polsce - dzięki wideokonferencjom, które zaproponowane przez polską stronę regulacje także przewidują.

- Wprowadzona tą umową decentralizacja obrotu w sprawach karnych oraz ustanowienie szczególnych form współpracy dwustronnej przyczynią się niewątpliwie zarówno do przyspieszenia postępowań, jak i do zwiększenia efektywności w walce z przestępczością - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski.

Kolejna negocjowana umowa to projekt porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej w sprawach cywilnych.

- Dzięki temu porozumieniu uprościmy postępowania sądowe w sprawach cywilnych, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu. To istotny problem we współpracy gospodarczej przede wszystkim z Obwodem Kaliningradzkim - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. - Aktualnie wszystkie wnioski z sądów trafiają najpierw do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie, które wniosek rozpatruje i dopiero potem przesyła go do właściwego sądu - dodaje.

W konsekwencji przedsiębiorcy mają często trudności w dochodzeniu swoich praw na skutek przewlekłości procedury. Proponowane zmiany umożliwią bezpośrednie przekazywanie wniosków np. o doręczenie dokumentów lub przekazanie dowodów do właściwych miejscowo rosyjskich sądów. Dotyczy to także - o czym musimy pamiętać - spraw rodzinnych, w tym alimentacyjnych.

Taki sposób komunikowania się, z pominięciem pośrednictwa organów centralnych, przyczyni się do sprawnego przebiegu postępowań sądowych i skrócenia czasu ich trwania. Porozumienie będzie więc miało praktyczny wymiar dla wszystkich obywateli, w tym przedsiębiorców.

W godz. 12.30-13.00 (w Pałacyku Dzierżawina) zaplanowany jest wspólny briefing prasowy ministra sprawiedliwości RP Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz ministra sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandra Konowałowa.

Równolegle ze spotkaniem ministrów odbywać się będzie także spotkanie przedstawicieli Federalnej Służby ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej. W trakcie rozmów stronę polską reprezentować będzie płk Kajetan Dubiel - dyrektor generalny Służby Więziennej.

Na zakończenie rozmów podpisane zostanie porozumienie pomiędzy Federalną Służbą ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej oraz Centralnym Zarządem Służby Więziennej. Zakłada ono m.in. współpracę dotyczącą m.in. poprawy funkcjonowania instytucji penitencjarnych, zapewnienia opieki medycznej osobom pozbawionym wolności, doskonalenia opieki psychologicznej nad osobami pozbawionymi wolności oraz współdziałanie w dziedzinie walki z przestępczością.

W poniedziałek - w drugim dniu wizyty - minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotka się także z konsulem generalnym RP w Sankt Petersburgu (godz. 13.30, Konsulat Generalny RP).

Ministrowi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu w trakcie wizyty towarzyszyć będzie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Igor Dzialuk.

W dzień po zakończeniu wizyty - we wtorek 20 lipca - w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11) odbędzie się briefing prasowy ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego, w trakcie którego podsumowana zostanie wizyta, jej wyniki oraz poczynione w jej trakcie ustalenia.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
rosjawizytadawid kwiatkowski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)