MS ws. wyróżnienia dla ministra Kwiatkowskiego (komunikat)
...
18.03. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
- Będąc pod wrażeniem Pańskich działań, pragniemy wyrazić swoją wdzięczność i podziw za wysiłek włożony w niesienie pomocy najsłabszym, pokrzywdzonym przez los obywatelom - powiedziała dzisiaj Beata Mirska-Piworowicz, prezes Stowarzyszenia "Damy Radę".
To ta organizacja przyznała ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w walce z wykluczeniem społecznym.
- Od pierwszych dni po objęciu urzędu ministra, a także wcześniej - będąc wiceministrem - niejednokrotnie zapewniałem, że pomoc osobom pokrzywdzonym była i jest jednym z priorytetów resortu - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Cieszę się, że wysiłki jakie wkładamy w poprawę losu tych osób zostały docenione. Ale przede wszystkim czuję satysfakcję wiedząc, że nasze inicjatywy rzeczywiście zmieniają na lepsze życie tych najsłabszych - dodał.
W trakcie spotkania wiele miejsca poświęcono rozmowie na temat jednej z najnowszych inicjatyw ministra - uruchomieniu telefonu interwencyjno-informacyjnego (801 12 00 02).
Uruchomienie tej specjalnej linii było możliwe dzięki podpisanemu 29 listopada 2010 r. przez ministra sprawiedliwości, komendanta głównego policji oraz dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych porozumieniu oraz opracowaniu przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Kuratorów procedur współpracy pomiędzy policją i służbą kuratorską w sprawach dotyczących sprawców przemocy.
Inauguracja infolinii jest realizacją zapowiedzi ministra sprawiedliwości w zakresie utworzenia specjalnej interwencyjnej linii telefonicznej dla osób pokrzywdzonych przemocą domową ze strony uprzednio skazanych sprawców tego typu przestępstw.
W ramach zawartego 29 listopada 2010 r. porozumienia Ministerstwo Sprawiedliwości przeszkoliło pracowników agencji oraz konsultantów "Niebieskiej Linii" w zakresie przepisów prawa karnego materialnego, proceduralnego wykonawczego, związanych z zakresem udzielanych interwencji oraz porad prawnych dotyczących skutków podjętych interwencji, a także doprowadziło do modernizacji bazy danych rozmów telefonicznych i interwencji będącej w dyspozycji Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Minister sprawiedliwości, komendant główny oraz przedstawiciele Krajowej Rady Kuratorów 29 listopada 2010 r. podpisali także dokument pod nazwą "Procedury współpracy służby kuratorskiej oraz funkcjonariuszy policji w stosunku do osób, wobec których wykonywane jest orzeczenie sądu w związku z popełnieniem czynów karalnych polegających na stosowaniu przemocy lub groźby bezprawnej".
Procedury te, jednolite dla obu służb, mają na celu umożliwienie skutecznej, sprawnej i szybkiej współpracy pomiędzy funkcjonariuszami policji, w szczególności dzielnicowymi, i kuratorami sądowymi sprawującymi dozór nad sprawcami przemocy lub groźby jej użycia, w szczególności sprawcami przemocy w rodzinie.
Podstawowym zaś celem procedur jest zwiększenie bezpieczeństwa osób uprzednio pokrzywdzonych przestępstwem przemocy, w tym przemocy domowej i ochronę tej grupy osób. Procedury przewidują zasady współpracy i wymiany informacji dotyczącej ww. grupy sprawców oraz wspólne oddziaływania w tym zakresie.
Dzielnicowi uzyskają pełną wiedzę na temat osób skazanych za przemoc, w tym wobec najbliższych, zamieszkujących w ich rejonie działania, a kuratorzy uzyskają informację na temat zachowywania się dozorowanych podopiecznych, w tym w szczególności zdarzeń z udziałem policji.
Dotychczas w różnych częściach kraju wymiana informacji pomiędzy służbami wyglądała zróżnicowanie, a korzystali na tym sprawcy czynów przemocowych, wykorzystując niewiedzę poszczególnych służb o swoich działaniach. W wyniku podpisania procedur, sytuacja ta zmieni się radykalnie, a obie służby uzyskają nowe możliwości wymiany informacji, wspólnego działania i oddziaływania na sprawcę.
Procedury umożliwią także realizację noweli do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a zwłaszcza nowe uprawnienie kuratorów z art. 12d ustawy, dotyczące wszczęcia specjalnej procedury związanej ze stanowczą reakcją organów państwa na ponowne dopuszczenie się przemocy w rodzinie przez uprzednio skazanych sprawców.
Telefon interwencyjno-informacyjny prowadzony jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach ogólnopolskiego i znanego już numeru "Niebieskiej Linii" 801 12 00 02.
Przedstawicielki Stowarzyszenia "Damy Radę" w trakcie dzisiejszego spotkania zwróciły uwagę ministra na potrzebę szkolenia policjantów i pracowników socjalnych w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym.
- Zwrócę się w tej sprawie do minister pracy i polityki społecznej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji - zadeklarował Krzysztof Kwiatkowski.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/