Trwa ładowanie...
d3jfaju

MSP chce, by KGHM wypłacił 9,8 zł dywidendy na akcję, kurs spada (aktl.2)

...
Share
d3jfaju

# Dochodzą wypowiedzi prezesa KGHM i informacje o kursie #

19.06. Warszawa (PAP) - MSP wnioskuje o wypłatę przez KGHM 9,8 zł dywidendy na akcję z zysku osiągniętego w 2012 r. W sumie na dywidendę miałoby trafić 1,96 mld zł. Proponowana dywidenda jest niższa niż zakładał rynek, kurs spada o 4,01 proc., do 145,9 zł.

MSP proponuje, żeby dywidenda została wypłacona w dwóch równych transzach, 14 sierpnia i 14 listopada, po 4,9 zł na akcję.

d3jfaju

Prezes KGHM Herbert Wirth powiedział podczas walnego, że przy realizacji tegorocznego programu inwestycyjnego KGHM będzie musiał w większym stopniu posiłkować się długiem, niż wcześniej zakładano.

Wcześniej spółka zapowiadała, że przy dywidendzie na poziomie 1,6 mld zł, jak proponował zarząd, firma może zadłużyć się na podobnym poziomie, ok. 1,6 mld zł.

Na pytanie, czy w przypadku dywidendy na poziomie 1,96 mld zł, jak proponuje MSP, poziom długu wzrośnie do podobnego poziomu, ok. 1,96 mld zł, prezes odpowiedział: "Mniej więcej. Jesteśmy odpowiedzialnym zarządem i nie chcemy korzystać ponad miarę z długu. Firma z branży górniczej nie może się zadłużać więcej niż ponad 2xEBITDA".

Przypomniał, że optymalnym poziomem dla firmy górniczej jest poziom 1xEBITDA.

d3jfaju

Wirth powiedział, że na razie dyskusje na temat formy długu są przedwczesne, KGHM jest obecnie na etapie analiz.

Wcześniej zarząd KGHM proponował wypłatę 8 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 1,6 mld zł. Propozycja zarządu zakładała przeznaczenie na dywidendę ok. 33 proc. jednostkowego zysku netto miedziowego koncernu za 2012 r., który wyniósł 4,868 mld zł.

Paweł Tamborski, wiceminister skarbu, mówił na początku czerwca w rozmowie z PAP, że dywidenda z KGHM na poziomie zaproponowanym przez zarząd spółki, to dobry punkt wyjścia do dalszych rozmów. Dodał, że przy ostatecznej decyzji co do jej wysokości MSP uwzględni ceny na rynku miedzi oraz duży CAPEX spółki. (PAP)

jow/ morb/ ana/

d3jfaju

Podziel się opinią

Share
d3jfaju
d3jfaju