Trwa ładowanie...
d1vq8tz

MSP chce sprywatyzować osiem giełd rolnych

Ministerstwo Skarbu Państwa chce uruchomić do końca listopada procesy prywatyzacyjne ośmiu giełd rolnych - powiedział w piątek PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. "Zaczynamy wybierać doradców prywatyzacyjnych dla tych spółek" - dodał.
Share
MSP chce sprywatyzować osiem giełd rolnych
Źródło: WP.PL, Fot: Jan Kaliński / WP
d1vq8tz

Ministerstwo Skarbu Państwa chce uruchomić do końca listopada procesy prywatyzacyjne ośmiu giełd rolnych - powiedział w piątek PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. - Zaczynamy wybierać doradców prywatyzacyjnych dla tych spółek - dodał.

Chodzi o spółki: Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Elbląska, Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy, Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze w Gdańsku, Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu, Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce, Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego we Wrocławiu, Rolno-Przemysłowy Rynek Hurtowy Giełda Hurtowa w Legnicy, Beskidzki Hurt Towarowy w Bielsko-Białej.

Wiceminister skarbu poinformował, że w przypadku prywatyzacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach MSP czeka na zatwierdzenie prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego, ponieważ oferta publiczna jest skierowana do więcej niż 100 podmiotów. - Liczymy, że KNF zatwierdzi ten prospekt do końca listopada - powiedział. Do preferencyjnego zakupu akcji największego rynku hurtowego owoców, warzyw i kwiatów w Polsce jest uprawnionych ok. 800 osób.

d1vq8tz

W trakcie prywatyzacji są również należące do Skarbu Państwa cztery spółki inseminacyjne. Pierwszeństwo do kupna udziałów tzw. SHiUZ-ów mają ich pracownicy, producenci rolni oraz inseminatorzy. Uprawnionych jest w sumie ponad 409 tys. osób. Do 30 listopada mogą oni zapisywać się na akcje.

Chodzi o: Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu oraz Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem.

- Obserwujemy największe zainteresowanie akcjami Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy. Liczba zapisów wśród rolników, inseminatorów i pracowników tej spółki jest kilkakrotnie wyższa niż liczba oferowanych im akcji. Jeżeli uprawnieni ostatecznie potwierdzą swoje zainteresowanie, to potrzebne będą na pewno redukcje - wyjaśnił wiceminister skarbu.

Dodał, że w przypadku spółek w Tulcach i Łowiczu uprawnione osoby zapisały się łącznie na około 100 proc. oferowanych przez Skarb Państwa akcji tych dwóch centrów.

d1vq8tz

- Najmniejsze zainteresowanie dotyczy walorów Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem. Uprawnieni zapisali się łącznie na około 10 proc. akcji tej spółki - powiedział wiceminister skarbu.

Pytany, dlaczego jest tak mało chętnych na zakup akcji spółki w Krasnem, powiedział: "Być może wynika to ze struktury gospodarstw i specyfiki hodowców na południu Polski". Zaznaczył, że akcja informacyjna dotycząca wszystkich SHiUZ-ów jest podobna; zarządy spółek starają się dotrzeć z ofertą bezpośrednio do hodowców.

- W drugiej połowie listopada ocenimy sytuację w Krasnem. Jeżeli zainteresowanie ze strony rolników, inseminatorów i pracowników nie będzie wystarczające, to ewentualnie zaprosimy do tej prywatyzacji grupy producenckie, spółdzielnie oraz zrzeszenia i federacje rolników - dodał wiceminister.

Uprawnione osoby będą mogły uzyskać preferencyjny kredyt na zakup akcji spółek inseminacyjnych, a także gwarancje i poręczenia spłaty tych kredytów. Ma on być oprocentowany na 2 proc. w skali roku i można go będzie zaciągnąć na 8 lat. Będzie on dostępny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dorota Zawiślińska

d1vq8tz

Podziel się opinią

Share
d1vq8tz
d1vq8tz