MSP: Likwidacja Chemii Polskiej - koniec "trójkąta gwarancyjnego" (komunikat)
...
13.08. Warszawa Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa informuje:
Chemia Polska Sp. z o.o. wchodziła w skład tzw. "trójkąta gwarancyjnego" stworzonego przez byłego Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Jacka Buchacza. W wyniku przeprowadzonych kolejnych operacji kapitałowych oraz podwyższeń kapitału zakładowego Chemii Polskiej Sp. z o.o. i MKG Sp. z o.o. podstawową strukturę właścicielską tych firm wyznaczał łańcuch jednostronnych powiązań kapitałowych, w którym jedna spółka była większościowym udziałowcem kolejnej. Zależność wyglądała następująco:
- PFG S.A. posiadała 52,88 proc. udziałów w kapitale zakładowym Chemii Polskiej Sp. z o.o.,
- Chemia Polska Sp. z o.o. posiadała 66,79 proc. udziałów w MKG Sp. z o.o.,
- MKG Sp. o.o. posiadała 100 proc. akcji w kapitale zakładowym PFG S.A.
Opisany układ powiązań oznaczał, że Skarb Państwa, pomimo przekazania kapitału potrzebnego do powstania trzech Spółek, praktycznie utracił nad nimi kontrolę. W wszystkie istotne decyzje zapadające na Walnych Zgromadzeniach tych spółek wymagały zgody nie Skarbu Państwa a pozostałych wspólników, reprezentowanych przez Zarząd odpowiedniej Spółki posiadającej pakiet kontrolny.
Podstawą podjęcia decyzji o likwidacji Chemii Polskiej były zalecenia Najwyższej Izby Kontroli dotyczące powiązań, które z powodzeniem można nazwać patologicznymi. Otwarcie procesu likwidacji stało się możliwe jednak dopiero wtedy gdy zostały usunięte wszystkie przeszkody, które narażały na niebezpieczeństwo interes Skarbu Państwa w tym procesie.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ rda/