Trwa ładowanie...
d36kd9i

MSP może sprzedać część akcji PKO BP i PZU w 2011 roku (wywiad)

03.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa może w 2011 roku sprzedać część akcji PKO BP i PZU z zaplanowanego do 2013 roku obniżenia zaangażowania SP do poziomu 25 proc....

d36kd9i
d36kd9i

03.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa może w 2011 roku sprzedać część akcji PKO BP i PZU z zaplanowanego do 2013 roku obniżenia zaangażowania SP do poziomu 25 proc. plus - poinformował PAP w wywiadzie minister skarbu Aleksander Grad.

Pod koniec lipca premier Donald Tusk powiedział, że w wieloletnim planie finansowym rząd nie wyklucza sprzedaży akcji PKO BP i PZU, ale tak, by Skarb Państwa utrzymał minimum 25 proc. akcji w ich kapitałach zakładowych. W PKO BP resort ma wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego łącznie 51,2 proc. akcji, a w PZU ma 45,2 proc. akcji.

"Żeby mieć realną kontrolę w PZU i PKO BP nie musimy mieć 45 proc. Podobnie jak mamy w innych spółkach, gdzie mamy zapewnioną kontrolę korporacyjną, w przypadku PZU i PKO BP to może być tzw. 25 proc. plus. Przygotujemy zarówno jedną, jak i drugą spółkę pod względem statutu, do tego aby w takim układzie 25 plus zachować kontrolę korporacyjną" - powiedział minister.

"Pamiętajmy, że przychody z prywatyzacji tych spółek są ujęte w wieloletnim planie finansowym, czyli do 2013 roku. W związku z tym, to nie oznacza, że my będziemy już to realizowali w pełnym zakresie w przyszłym roku. Być może jakaś część tego planu będzie realizowana w 2011 roku, ale na razie musimy do tego się przygotować od strony zmiany statutu" - dodał.

d36kd9i

Na pytanie jaka część akcji PZU i PKO BP może zostać sprzedana w 2011 roku Grad odpowiedział:

"Może nie sprzedamy żadnych akcji PZU i PKO BP, a być może bardzo mało. Pamiętajmy, że PZU realizuje restrukturyzację, która buduje wartość tej spółki, tak samo PKO BP ma swoje plany. Warto, żeby to sprzedawać w najlepszym okresie."

Grad zaznaczył, że akcje PZU i PKO BP mają trafić do rozproszonego akcjonariatu, a nie do inwestora strategicznego.

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje, że w 2011 roku przychody z prywatyzacji sięgną 15 mld zł wobec 25 mld zł zaplanowanych na ten rok. W latach 2010-2013 przychody mają wynieść około 55 mld zł.

Ewa Pogodzińska i Dorota Lewandowska (PAP)

epo/ ana/

d36kd9i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36kd9i