Trwa ładowanie...

MSP: możliwy import z Niemiec 5,5 mld m sześc. gazu rocznie

Uruchomienie tzw. fizycznego rewersu na gazociągu jamalskim umożliwi import do Polski 5,5 mld m sześc. gazu rocznie. Będzie to możliwe już na przełomie 2013/2014 roku - podał w piątek resort skarbu w komunikacie.

Share
MSP: możliwy import z Niemiec 5,5 mld m sześc. gazu rocznieŹródło: Jupiterimages
d49z0p3

Gaz-System i Gascade Gastransport GmbH podpisały umowę dotyczącą rozbudowy stacji pomiarowej Mallnow, która zapewni techniczną możliwość przesyłu gazu ziemnego gazociągiem jamalskim z kierunku Niemiec do Polski. To tzw. fizyczny rewers - podał w piątek Gaz-System.

- To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia Polski. Wreszcie będziemy dysponować narzędziem, które w sytuacji awaryjnej pozwoli nam importować gaz z Zachodu. Niewielkim nakładem finansowym wzmocnimy bezpieczeństwo energetycznego kraju. Dołączymy tym samym do grona państw, które mają możliwości korzystania z dostaw gazu z różnych kierunków. Uruchomienie tzw. fizycznego rewersu na gazociągu jamalskim oznacza możliwość importu do Polski 5,5 mld m sześc. gazu rocznie. Będzie to możliwe już na przełomie 2013/2014 roku - powiedział, cytowany w komunikacie, minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Zlokalizowana na granicy polsko-niemieckiej stacja pomiarowa w Mallnow umożliwia pomiary przepływów gazu z polskiego odcinka gazociągu jamalskiego w kierunku Niemiec. Po zrealizowaniu dodatkowych prac technicznych po stronie niemieckiej możliwy będzie także fizyczny przepływ gazu z kierunku Niemiec do Polski.

d49z0p3

Zgodnie z warunkami porozumienia niemiecki operator Gascade zrealizuje inwestycję na granicznej stacji pomiarowej Mallnow. Strony przewidują, że niezbędne prace zostaną przeprowadzone do końca 2013 r.

Fizyczny rewers na gazociągu jamalskim będzie dodatkowym elementem podwyższającym bezpieczeństwo transportu gazu do Polski z kierunku zachodniego, szczególnie w przypadkach nieoczekiwanych przerw w planowych dostawach gazu z innych kierunków.

Na gazociągu jamalskim działa już tzw. wirtualny rewers. Oznacza to, że można kupić gaz na zachodzie Europy, ale fizycznie odebrać go zza wschodniej granicy.

Gazociąg jamalski biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.

d49z0p3

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2 tys. osób. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG, powołanej w celu budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Do 2014 r. Gaz-System wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji, poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.

W 2011 roku Gaz-System zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz-System rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m sześc. rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m sześc. rocznie).

Inwestycje zrealizowane przez Gaz-System w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim, stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30 proc. obecnie realizowanego importu).

d49z0p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49z0p3
d49z0p3