Trwa ładowanie...
d19xa7u

MSP oczekuje dalszej poprawy wyników PLL LOT w br. i strategii rozwoju

Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje od zarządu PLL LOT dalszej poprawy wyników w tym roku oraz przygotowania strategii rozwoju spółki, która pozwoli wykorzystać rosnący rynek przewozów lotniczych, poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Share
d19xa7u

?Od zarządu LOT-u oczekuję dalszej poprawy wyników, a także przygotowania strategii rozwoju spółki, która pozwoli wykorzystać rosnący rynek przewozów lotniczych. LOT powinien się dalej rozwijać. Liczę, że zarząd przygotuje także koncepcję nowych połączeń lotniczych, na których zacznie latać od początku przyszłego roku, czyli po formalnym zakończeniu procesu restrukturyzacji " - powiedział Karpiński, cytowany w komunikacie.

W ocenie ministra, LOT zaczyna być dobrze prosperującą spółką z perspektywami rozwoju. Dodatkowo, polski przewoźnik jest dziś jednym z nielicznych przykładów udanej transformacji linii lotniczej w Europie.

?To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat LOT osiągnął dodatni wynik tylko dwa razy i było to w okresach wyjątkowo dobrej koniunktury na rynku, czyli w 2005 r. i 2007 r. To potwierdza, że spółka konsekwentnie realizuje plan restrukturyzacji, przedłożony w Komisji Europejskiej oraz że jego założenia okazały się właściwe"- powiedział minister.

d19xa7u

Zaznaczył, że 90% inicjatyw restrukturyzacyjnych przewidzianych w planie przewoźnika zostało już wdrożonych.

Minister podkreślił, że wyniki narodowego przewoźnika potwierdzają zasadność bardzo trudnej decyzji o udzieleniu spółce pomocy publicznej i zaakceptowaniu jego planu restrukturyzacji.

?Również pomoc publiczna dla LOT została wypłacona w kwocie o prawie połowę niższą, niż planowano. Alternatywą do udzielenia LOT-owi pomocy publicznej było bankructwo - utrata ponad półtora tysiąca miejsc pracy w spółce i a kolejnych kilkudziesięciu tysięcy w firmach kooperujących. Dzięki tej pomocy LOT nadal może latać jako narodowy przewoźnik" - podkreślił Karpiński.

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz poinformował dziś, że spółka chce wypracować 124 mln zł wyniku na działalności podstawowej w 2015 r. wobec 99,4 mln zł w ub. roku.

d19xa7u

PLL LOT rozpoczną uruchamianie nowych połączeń od początku 2016 r., a obecnie analizują 120 potencjalnych kierunków. Mikosz powiedział, że sprzedaż biletów na nowe trasy może rozpocząć się za 2-3 miesiące. Wcześniejsze loty są niemożliwe ze względu na ograniczenia UE dla spółek korzystających z pomocy publicznej.

Mikosz poinformował również, że w bieżącym roku LOT będzie miał ok. 4,75 mln pasażerów, czyli utrzyma liczbę pasażerów na poziomie zbliżonym do 2014 r., kiedy przewiózł 4,78 mln osób.

(ISBnews)

d19xa7u

Podziel się opinią

Share
d19xa7u
d19xa7u