"MSP rozmawia z jednym z inwestorów zainteresowanych kupnem akcji GPW"
Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP)
rozpoczęło techniczne rozmowy z jednym z inwestorów
zainteresowanych kupnem akcji Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) -
poinformował w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Michał
Chyczewski.
12.12.2008 | aktual.: 12.12.2008 11:02
MSP chce, by w akcjonariacie GPW był jeden dominujący inwestor i kilku innych inwestorów oraz, by w przyszłości akcje GPW były notowane na giełdzie.
_ Rozmowy techniczne zostały podjęte. Dwa dni temu odbyło się w Paryżu spotkanie z jednym z funduszy zainteresowanych objęciem akcji GPW. Jest to inwestor, który inwestuje w giełdy _ - powiedział Chyczewski.
Dodał, że docelowo po prywatyzacji GPW w jej akcjonariacie powinien znaleźć się jeden dominujący inwestor.
_ Myślę, że można oczekiwać, iż będzie jeden inwestor dominujący i kilku innych inwestorów, typu fundusze arabskie _ - powiedział.
_ Na etapie preselekcji inwestorów i potem negocjowania umowy prywatyzacyjnej chcemy w sposób szczególny przywiązywać wagę do pewnych zobowiązań, które inwestor na siebie weźmie _ - dodał.
Wiceminister poinformował także, że MSP chce prywatyzować GPW w takim modelu, by zapewnić jej rozwój jako rynku regionalnego.
Według wiceministra skarbu, MSP nie wyklucza notowania GPW na giełdzie w przyszłości, jednak nie stanie się to na obecnym etapie prywatyzacji.
_ W pierwszym kroku, w którym zostanie sprzedany pakiet większościowy, IPO nie będzie _- powiedział Chyczewski. _ Myślę, że Skarb Państwa tak pokieruje prywatyzacją GPW, by w przyszłości trafiła ona na giełdę _ - dodał.
Przedstawiciele MSP informowali w tym tygodniu, że do prywatyzacji GPW może dojść w połowie 2009 roku.
Resort przygotowuje nową strategię prywatyzacyjną dla GPW.
_ Trwają ostatnie uzupełnienia nowej strategii. O szczegółowych planach poinformujemy w styczniu _ - powiedział Chyczewski.
Pierwotnie plan prywatyzacji GPW zakładał prywatyzację w dwóch etapach z zachowaniem przez Skarb Państwa po pierwszym etapie większości udziałów. Obecna koncepcja przewiduje, że Skarb Państwa wyzbyłby się większości już na pierwszym etapie.