MSP rozważa upublicznienie Międzynarodowych Targów Poznańskich
14.06. Poznań (PAP) - Wejście Międzynarodowych Targów Poznańskich na giełdę i zachowanie 20 proc. akcji przez Skarb Państwa - to nowa propozycja ministra skarbu Aleksandra Grada w...
14.06. Poznań (PAP) - Wejście Międzynarodowych Targów Poznańskich na giełdę i zachowanie 20 proc. akcji przez Skarb Państwa - to nowa propozycja ministra skarbu Aleksandra Grada w sprawie prywatyzacji targowej spółki.
Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło w styczniu 2010 roku proces prywatyzacji spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. Prywatyzacja ma polegać na zbyciu 60 proc. udziałów w spółce, których właścicielem jest Skarb Państwa, pozostałe 40 proc. udziałów należy do miasta Poznania.
Minister, w związku z obawami samorządu, że spółka może zostać przejęta przez prywatnego właściciela, chce tak zmienić statut firmy, w porozumieniu z samorządem, aby spółką zarządzało miasto Poznań, które jest właścicielem 40 proc. akcji MTP.
"Dodatkowo w rękach Skarbu Państwa zostanie 20 proc. akcji tej spółki i Skarb Państwa będzie gwarantem tego, żeby spółka ta była zarządzana przez samorząd" - powiedział we wtorek dziennikarzom Grad.
Współwłaściciel MTP, prezydent Poznania nie zna szczegółów propozycji MSP, jednak uważa, że zabezpieczenie tego minimum, jakim jest pozostawienie pakietu kontrolnego udziałów w rękach publicznych, jest dobrym posunięciem.
"To jest propozycja, którą mogę rozważać. Będziemy o tym rozmawiać z ministerstwem, ale minimum tego, o co nam chodzi, zostało spełnione" - powiedział PAP prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Miasto Poznań, jako współwłaściciel MTP, chce komunalizacji spółki na rzecz samorządów miejskiego i wojewódzkiego, tak, aby utrzymać jej publiczny charakter. Według propozycji Miasta 20 proc. akcji MTP powinno być przekazane samorządowi Województwa Wielkopolskiego.
"Nie można tych udziałów ot tak przekazać samorządowi województwa, może w przyszłości pojawią się możliwości prawne ich przekazania, a jak będzie to trudne to samorząd województwa powinien poszukać sposobu na wejście do tej spółki np. aportem lub jakimś swoim aktywem, tak żeby mu przypisać prawa indywidualne do tej spółki" - powiedział dziennikarzom minister Grad.
Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Od 1954 r. funkcjonowały jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z o.o. z udziałem Skarbu Państwa. Zawarto wówczas porozumienia m.in. pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań. SP stał się właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, a miasto 40 proc. Na zmiany właścicielskie Targów muszą wyrazić zgodę obie strony.
W 2010 roku przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 115 milionów złotych, a zysk netto ponad 4,3 miliona złotych. Firma zatrudnia 480 pracowników.
Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - mają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. m kw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.(PAP)
kpr/ mki/ jbr/ osz/