Trwa ładowanie...
d3sbop6
d3sbop6

MSP sprzeda 20.549.000 praw poboru na akcje Tarnowa po 3 zł za sztukę (opis)

12.07. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło proces budowania księgi popytu na 20.549.000 praw poboru na akcje nowej emisji Zakładów Azotowych w Tarnowie. Cena za...
Share
d3sbop6

12.07. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło proces budowania księgi popytu na 20.549.000 praw poboru na akcje nowej emisji Zakładów Azotowych w Tarnowie. Cena za prawo poboru została ustalona na 3 zł - podał resort w komunikacie.

Zdaniem resortu uzyskana cena jest satysfakcjonująca, co zdecydowało o zamknięciu transakcji w pierwszym dniu sprzedaży praw poboru.

"Prawa poboru cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. Kupione zostały w całości przez instytucje finansowe, z których największą grupę stanowią polskie fundusze emerytalne. Zainteresowanie inwestorów prawami poboru i wejście lub zwiększenie ich udziału w akcjonariacie, to wyraz wiary w spółkę, sektor chemiczny, a także, realizowane między innymi przez ZAT, procesy konsolidacyjne w branży, w tym akwizycję Polic" - napisano w komunikacie MSP.

d3sbop6

"Podejmując decyzję o zamknięciu transakcji, Minister Skarbu Państwa wziął pod uwagę między innymi: rekomendacje doradców, uzyskane parametry transakcji oraz ewentualne ryzyka mogące negatywnie wpłynąć na trwającą emisję akcji spółki" - dodano.

Prowadzącym księgę popytu w imieniu Skarbu Państwa był ING Securities.

MSP przysługiwały prawa poboru w liczbie 20.549.000 sztuk.

Zakłady Azotowe w Tarnowie przeprowadzą od 11 do 20 lipca emisję 24.999.023 akcji serii C w drodze oferty publicznej. Jednostkowe prawo poboru uprawnia do objęcia 0,64 akcji oferowanej. Cena emisyjna akcji ustalona została na 24,1 zł.

d3sbop6

Oznacza to, że jeśli inwestorzy złożą zapisy na wszystkie akcje oferowane, z oferty publicznej Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach pozyskają około 602,5 mln zł.

Spółka ustaliła dwa podstawowe cele emisji. Pierwszym jest refinansowanie transakcji nabycia kontrolnego pakietu akcji ZCh Police, a drugim odkupienie od Skarbu Państwa 40,86 proc. akcji ZAK, w wyniku czego spółka będzie posiadać 93,48 proc. głosów na walnym ZAK. (PAP)

pel/ jtt/

d3sbop6

Podziel się opinią

Share
d3sbop6
d3sbop6