MSP w ustawie o OFE proponuje inne rozwiązania w zakresie "suwaka bezpieczeństwa"

04.11. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa w swojej opinii do projektu zmiany ustawy o OFE proponuje, by w celu zabezpieczenia uczestnika systemu emerytalnego przed...

04.11. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa w swojej opinii do projektu zmiany ustawy o OFE proponuje, by w celu zabezpieczenia uczestnika systemu emerytalnego przed ryzykiem "złej daty" wprowadzone zostały subfundusze bezpieczne w ramach OFE.

"Zaproponowane rozwiązanie w zakresie +suwaka bezpieczeństwa+ powoduje brak spójności z ideą istnienia systemu kapitałowego, gdyż na koniec, po przekazaniu środków, uczestnik systemu bierze na siebie ryzyko wypłacalności ZUS" - uważa resort skarbu.

MSP proponuje, by rozważyć wariant, w którym środki uczestnika do czasu przejścia na emeryturę pozostałyby w systemie kapitałowym. Aby zabezpieczyć go przed ryzykiem "złej daty" MSP proponuje wprowadzić subfundusze bezpieczne w ramach OFE, do których przesyłane byłyby środki na 10 lat przed przejściem na emeryturę. Subfundusze te inwestowałyby tylko w instrumenty o niskim profilu ryzyka, np. w obligacje korporacyjne.

Dodatkowo MSP proponuje rozważenie możliwości przesunięcia "suwaka bezpieczeństwa" o 10 lat, tzn. rozpoczęcie tego mechanizmu w momencie przejścia na emeryturę. Resort skarbu przekonuje, że w tym wariancie "ryzyko złej daty" byłoby tak samo zniwelowane, a takie rozwiązanie pozwoliłoby, aby środki uczestnika pracowały w systemie kapitałowym o 10 lat dłużej.

MSP ma też wątpliwości do propozycji zakazu reklam OFE. Co do zasady resort skarbu popiera zakaz reklamowania się i akwizycji w OFE, ale wskazuje, że w obecnej sytuacji, kiedy została wprowadzona dobrowolność, brak reklamy nie służy poszerzaniu wiedzy o systemie emerytalnym wśród uczestników.

"Warto rozważyć zniesienie zakazu reklamy OFE, przy jednoczesnym jasno zdefiniowanym zakresie przekazywanych informacji. To samo powinno dotyczyć systemu raportowania, aby OFE mogły publicznie raportować o swoich wynikach" - uważa MSP.

MSP proponuje też wprowadzenie mechanizmów ułatwiających składanie deklaracji dotyczącej pozostania w OFE, np. umożliwienie zgłaszania deklaracji przez uczestników systemu bezpośrednio za pośrednictwem swojego OFE.

MSP wskazuje też, że wyjaśnienia wymaga, na czym oparte zostało założenie prezentowanie w uzasadnieniu do projektu, że 50 proc. uczestników pozostanie w OFE.

W opinii resortu skarbu, istnieje ryzyko, że na pozostanie w OFE zdecyduje się zdecydowanie mniej osób niż zakłada rząd. W takim przypadku aktywa osób pozostających w OFE będą zagrożone nawisem podażowym.

"W przypadku scenariusza kiedy przykładowo jedynie 10 proc. osób zdecyduje się na pozostanie w OFE, już w 2015 roku wypływy netto z OFE mogą wynieść około 2,5 mld zł, co oznacza konieczność sprzedaży aktywów o tej wartości. W następnych latach ta kwota będzie rosła" - uważa resort skarbu. (PAP)

pr/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
giełdaofespółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)