MSP ws. prac nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej (komunikat)
...
10.03. Warszawa - Ministerstwo Skarbu Państwa informuje:
Informacja na temat prac nad projektem ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji
Projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji został przygotowany w Ministerstwie Skarbu Państwa w 2008 r., a następnie podlegał uzgodnieniom międzyresortowym. 4 grudnia 2008 roku projekt ustawy został przekazany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.
W konsekwencji ustaleń podjętych na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów 22 grudnia 2008 roku, Przewodniczący Komitetu zlecił Ministrowi Skarbu Państwa przedstawienie opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w odniesieniu do współfinansowania zadośćuczynienia.
Realizując zalecenie Ministerstwo Skarbu Państwa przedłożyło 12 marca 2009 roku projekt ustawy wraz z negatywną opinią Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odnośnie partycypacji samorządów w finansowaniu świadczeń przewidzianych ustawą.
Kwestie związane z finansowaniem ustawy były następnie przedmiotem szeregu spotkań i uzgodnień z Ministerstwem Finansów, Rządowym Centrum Legislacji i Prokuratorią Generalną Skarbu Państwa.
1 czerwca 2009 r. projekt ponownie trafił na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, w ramach którego powołana została Grupa Robocza z udziałem zainteresowanych resortów celem uzgodnienia zagadnień związanych z finansowaniem świadczeń.
Ostatnie spotkanie w ramach Komitetu Stałego Rady Ministrów odbyło się 10 lutego 2010 roku. W następstwie przeprowadzonych uzgodnień Minister Finansów został zobowiązany do dokonania analizy dotyczącej wpływu wejścia w życie projektowanej regulacji na przyrost długu sektora finansów publicznych w perspektywie lat 2013 - 2016.
W konsekwencji powyższego Minister Finansów 5 marca 2010 roku wskazał, iż w przypadku wejścia przedmiotowej ustawy w życie w 2012 r., z chwilą zakończenia wydawania decyzji administracyjnych dotyczących przyznania świadczeń nastąpi skokowy wzrost długu publicznego o 18 mld zł i relacji długu do PKB o ok. 1,0-1,1 punktu procentowego. Przeznaczenie na realizację ustawy kwoty 20 mld złotych może zatem spowodować przekroczenie przez Polskę dozwolonej przez Unię Europejską bariery długu publicznego w stosunku do PKB.
Projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji jest więc przygotowany. Jednak ze względu na znaczące, czynione w ostatnich latach oszczędności, związane z globalnym kryzysem finansowym w wielu dziedzinach naszego życia społecznego i gospodarczego oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy, w obecnej sytuacji ekonomicznej, projekt ustawy nie może być przeprowadzony.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ akuc/