MSW: abolicyjny rekord (komunikat)

...

20.04. Warszawa - MSW informuje:

Liczba osób ubiegających się o abolicję przekroczyła dwie poprzednie abolicje z 2003 i przełomu 2007/2008 roku. O abolicję stara się już blisko 5,6 tys. cudzoziemców. Dotychczas swój pobyt zalegalizowało około 1,5 osób. Wojewodowie obserwują także wzrost spraw związanych z tzw. "abolicyjną turystyką", czyli rosnącą liczbę wniosków złożonych przez osoby próbujące wykorzystać polską abolicję do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej.

Według aktualnych danych o abolicję ubiega się już ponad 5,5 tys. osób (5.574). To więcej niż łączna liczba wniosków złożonych przez cudzoziemców podczas ostatnich abolicji z 2003 roku oraz 2007/2008 roku. Odnotowano wówczas łącznie 5541 wniosków o abolicję (3508 w 2003 roku oraz 2033 na przełomie 2007/2008 roku).

W pierwszych dniach kwietnia minął półmetek odkąd cudzoziemcy mogą ubiegać się o legalizację pobytu w Polsce. Najwięcej osób wnioskowało dotąd o abolicję do wojewody mazowieckiego (4.404), a także do wojewodów: łódzkiego (271), lubelskiego (135), śląskiego (123), dolnośląskiego (120), wielkopolskiego (103) i podlaskiego (78). Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu (1.545), Ukrainy (1.258), Pakistanu (754), Armenii (511), Chin (269), Egiptu (264), Indii (242), Rosji (165), Białorusi (97) i Gruzji (52).

Zdecydowaną większość (ponad 97 proc.) wnioskujących stanowią osoby, których pobyt w naszym kraju jest nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku.

Poniżej 3 proc. spośród wnioskujących to osoby, które w przeszłości ubiegały się w Polsce o nadanie statusu uchodźcy oraz:

przebywają w Polsce w sposób nieprzerwany co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, a przed tym dniem została wobec nich wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Spośród osób ubiegających się o przyznanie abolicji na terenie naszego kraju pojawiły się również przypadki tzw. "abolicyjnych turystów", próbujących bezprawnie skorzystać z polskiej abolicji do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej. Jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce, przez co najmniej cztery lata. Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Polsce, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję. Zjawisko tzw. "turystyki abolicyjnej" obserwowane jest szczególnie licznie w województwie mazowieckim. Wnioski składają cudzoziemcy mieszkający na stałe w innych krajach Unii Europejskiej. Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na 111 negatywnych decyzji abolicyjnych 29% dotyczyło obywateli Indii i Pakistanu.

Informacje na temat abolicji cudzoziemcy mogą uzyskać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także m.in. odwiedzając, prowadzoną przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, stronę internetową abolicja.gov.pl. Od początku akcji abolicyjnej w Polsce działa także specjalna infolinia dla cudzoziemców: (22) 60 175 25.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.

Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy mogą składać do 2 lipca 2012 roku, do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu. Osoby przebywające na Mazowszu mogą dowiedzieć się więcej na temat abolicji w punkcie informacyjnym w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Warszawa, pl. Bankowy 3/5, III p., wejście F od al. Solidarności).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
cudzoziemcyprawoimigracja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)