Trwa ładowanie...
d22u9lk
prawo

MSW: jednorazowa opłata za dane z ewidencji ludności (komunikat)

...

Share
d22u9lk

04.01. Warszawa - MSW informuje:

Po 1 stycznia br. każda osoba, która potrzebuje potwierdzenia danych o osobach zameldowanych wraz z nią pod tym samym adresem, uzyska taki dokument po wniesieniu jednorazowej opłaty w wysokości 31 zł. Wcześniej, aby uzyskać takie poświadczenie, należało wnieść opłatę za każdą osobę zameldowaną w mieszkaniu. Teraz opłata jest pobierana od jednego adresu, bez względu na to ile osób jest pod nim zameldowanych.

Wcześniej, aby uzyskać potwierdzenie o wszystkich osobach, które są razem z nami zameldowane pod tym samym adresem, należało wnieść opłatę od każdej osoby, która jest z nami zameldowana. Po 1 stycznia br., aby uzyskać takie potwierdzenie, należy wnieść opłatę w wysokości 31 zł, bez względu na to ile osób jest zameldowanych pod tym samym adresem. Opłata w wysokości 31 zł jest pobierana za konkretny adres, a nie za osoby, które są pod nim zameldowane.

d22u9lk

Wprowadzone zmiany uwzględniają postulaty m.in. studentów ubiegających się o stypendia socjalne, albo miejsca w akademikach.

Tak jak do tej pory osoby, które starają się o udostępnienie danych z ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych muszą złożyć wniosek. Do wniosku należy także dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty. Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, a odpowiedź otrzymamy w taki sam sposób (pisemnie lub elektronicznie).

Dane ze zbiorów meldunkowych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych udostępnia organ gminy, natomiast dane z tych zbiorów, w odniesieniu do województwa, udostępnia wojewoda. Dane ze zbioru PESEL oraz z ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych udostępnia minister spraw wewnętrznych.

Zmiany wynikają z zapisów ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d22u9lk

Podziel się opinią

Share
d22u9lk
d22u9lk