Trwa ładowanie...
d2hcx6o

MSW: o bezpieczeństwie na EURO 2012 (komunikat)

...
Share
d2hcx6o

01.02. Warszawa - MSW informuje:

O ostatnim etapie przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 oraz o działaniach jakie w związku z tym podejmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformował podczas konferencji prasowej Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Przygotowania do turnieju EURO 2012 obejmują trzy główne obszary: bezpieczeństwo, kwestie logistyki oraz szeroko pojętą obsługę kibiców. Za koordynację oraz prowadzenie działań w zakresie bezpieczeństwa odpowiada minister spraw wewnętrznych. Natomiast za całość koordynacji działań pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w przygotowaniach do mistrzostw Europy odpowiada minister sportu i turystyki.

d2hcx6o

Dla lepszej koordynacji działań powołany zostanie Krajowy Komitet do Spraw Koordynacji Organizacji Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Jest to o tyle istotne, że przygotowania do EURO 2012 wymagają skoordynowania działań różnych ministrów, służb państwowych, prezydentów miast gospodarzy rozgrywek jak również organizatorów mistrzostw UEFA i PZPN. Komitet, w skład którego wejdą ministrowie, pozwoli na podejmowanie decyzji na bieżąco i na każdym poziomie.

Minister Jacek Cichocki przypomniał, że aktualnie kończą się uzgodnienia międzyresortowe dotyczące zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, które powołuje Krajowy Komitet do Spraw Koordynacji Organizacji Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Komitet na czele, którego stanie minister sportu i turystyki będzie koordynować współpracę związaną z Euro 2012.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podkreślił podczas konferencji, że aktualnie wchodzimy w ostatni etap przygotowań do turnieju EURO 2012, który obejmuje zarządzanie turniejem.

Minister zapewnił, że zabezpieczenie turnieju EURO 2012 w Warszawie przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Odejście nadinspektora Adama Mularza ze stanowiska komendanta stołecznego policji nie ma wpływu na bezpieczeństwo turnieju w Warszawie. Za sprawy związane z zabezpieczeniem turnieju w stolicy odpowiedzialny jest zastępca komendanta stołecznego policji inspektor Tadeusz Bereda. W bezpośrednie zabezpieczenie turnieju EURO będzie zaangażowanych ponad 9 tysięcy policjantów. W samej Warszawie turniej będzie zabezpieczać 2,4 tys. policjantów. W Gdańsku będzie zaangażowanych 1,2 tys. policjantów, w Poznaniu - 1,3 tys. funkcjonariuszy, a we Wrocławiu - 1,1 tys. policjantów.

d2hcx6o

Ponadto w Krakowie turniej będzie zabezpieczać ponad tysiąc funkcjonariuszy w Rzeszowie - 719 policjantów, w Lublinie - 738 policjantów, a w centralnym odwodzie będzie 691 policjantów.

W marcu i kwietniu odbędą się ćwiczenia służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Ostatecznym terminem, w którym służby podległe MSW osiągną gotowość do mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 będzie 15 maja br.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych odniósł się również do komunikatu prokuratury w sprawie zabezpieczenia przez BOR wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w 2010 roku. Minister podkreślił, że przedstawiony komunikat nie daje podstaw do formułowania oskarżeń wobec funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Minister zaznaczył, że rozmawiał w tej sprawie z Andrzejem Seremetem, prokuratorem generalnym, który zapewnił go, że opinia ta, a właściwie jej wnioski jawne jest tylko jednym z materiałów dowodowych i nie daje żadnych podstaw do orzekania o odpowiedzialności. Minister zaznaczył, że Najwyższa Izba Kontroli również badała tę sprawę i jej raport także nie daje podstaw do formułowania oskarżeń względem funkcjonariuszy BOR.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d2hcx6o

Podziel się opinią

Share
d2hcx6o
d2hcx6o