MSW o interwencjach Państwowej Straży Pożarnej (komunikat)

...

07.08. Warszawa - MSW informuje:

Około 2 tys. strażaków zabezpiecza skutki wczorajszego żywiołu.

Straż pożarna w całym kraju interweniowała łącznie ponad 750 razy, w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i wichurami, jakie wystąpiły ubiegłej doby nad częścią kraju. Strażacy pomagali mieszkańcom głównie w zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i usuwaniu z ulic konarów oraz powalonych drzew. W działaniach brało udział około 2 tys. strażaków. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cały czas apeluje o ostrożność i rozwagę. Pamiętajmy o podstawowych zasadach postępowania w przypadku wystąpienia burz i nawałnic: wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych, zamknięciu okien i drzwi, usunięciu z balkonów zbędnych przedmiotów, unikaniu otwartej przestrzeni i nie parkowaniu aut pod drzewami. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Od wczoraj (6 sierpnia br.) do dzisiaj (7 sierpnia br.) strażacy interweniowali ponad 750 razy. Według aktualnych danych w całym kraju zerwanych lub uszkodzonych zostało łącznie 230 dachów. Strażacy przez cały czas zabezpieczają uszkodzone dachy oraz usuwają powalone drzewa. W całym kraju około 2 tys. strażaków pomaga w usuwaniu skutków wichur.

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali głownie na terenie województw: warmińsko-mazurskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, pomorskim, podlaskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim. Działania strażaków polegały głównie na zabezpieczaniu uszkodzonych lub zerwanych dachów budynków mieszkalnych, usuwaniu z dróg konarów i powalonych drzew, czy zabezpieczaniu zerwanych linii energetycznych.

Nocna nawałnica, która przeszła nad terenem województwa świętokrzyskiego, dokonała zniszczeń głównie na terenie powiatów: starachowickim i jędrzejowskim. Skutki żywiołu to: zerwane dachy z kilkudziesięciu domów, uszkodzone linie energetyczne oraz powalone drzewa. Tylko w gminie Sobków, po godzinie 6 rano - w ciągu dwóch godzin po zakończeniu burzy, zgłoszono ponad 40 uszkodzonych budynków. Straty odnotowano także w powiatach ostrowieckim i starachowickim.

W województwie warmińsko-mazurskim strażacy otrzymali w regionie ponad 100 zgłoszeń dotyczących szkód po nawałnicach. Poszkodowane zostały powiaty: olsztyński, ostródzki i iławski, nieco mniej szkód nawałnica wyrządziła w powiatach: mrągowskim i lidzbarskim. Najpoważniejsze straty wyrządziło gradobicie w Ruskiej Wsi, kolo Mrągowa. Grad zniszczył prawie sto dachów domów i budynków gospodarczych. Strażacy zabezpieczają zniszczone budynki.

W województwie małopolskim wichura zerwała lub uszkodziła ponad 50 dachów budynków, na terenie powiatów: olkuskim i miechowskim. Największe szkody wystąpiły na terenie gmin: Wolbrom i Klucze.

W województwie mazowieckim wichura uszkodziła 50 dachów, szczególnie w powiecie lipskim.

Burze, które wystąpiły na terenie województwa śląskiego, uszkodziły 30 dachów. Najwięcej interwencji straży pożarnej było podejmowanych na terenie powiatów: wodzisławskim, rybnickim i zawierciańskim.

W ciągu ostatniej doby dwie osoby z okolic Chełmna (województwo kujawsko-pomorskie) zostały ranne po tym, jak powalone drzewo uderzyło w samochód.

Cały czas w poszkodowanych województwach usuwane są skutki żywiołu. W całym kraju, w miejscowościach dotkniętych przez żywioł, odbywa się liczenie strat. Strażacy pomagają poszkodowanym mieszkańcom w usuwaniu skutków wichur. Wichura spowodowała także znaczne straty w infrastrukturze energetycznej, w szczególności na terenie wschodniej i centralnej Polski.

Aktualnie drogi wojewódzkie są przejezdne, utrudnienia mogą występować jeszcze na drogach powiatowych i gminnych. Służby podległe MSW apelują kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do warunków aktualnie panujących na drodze. W usuwaniu skutków burz, intensywnych opadów deszczu oraz wichur brali udział zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kk/

Źródło artykułu:PAP
pogodastraż pożarnakomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)