Trwa ładowanie...
d3r9gee

MSW skontroluje sytuację cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych (komunikat)

...

d3r9gee
d3r9gee

22.10. Warszawa - MSW informuje:

Na polecenie wiceministra spraw wewnętrznych powołano zespół, który przeprowadzi kontrolę w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Zespół ten sprawdzi m.in. przestrzeganie praw osób przebywających w ośrodkach strzeżonych.

Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do udziału w wizytach zaproszono również przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Kontrole rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Kontrole rozpoczną się w ośrodkach w: Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim.

Zespół kontrolny, powołany przez wiceministra Piotra Stachańczyka, szacuje, że wizyty te powinny potrwać od dwóch do trzech tygodni. W skład zespołu wejdą przedstawiciele Departamentu Kontroli Skarg i Wniosków MSW oraz Straży Granicznej. Ponadto z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych do udziału w wizytach zaproszono przedstawicieli dwóch organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

d3r9gee

Zespół oprócz przestrzegania praw cudzoziemców w ośrodkach sprawdzi także pozostałe sygnały, które docierały do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zgłaszane kwestie dotyczyły m.in. sytuacji dzieci przebywających w ośrodkach, w tym dostępu do edukacji, kontaktu cudzoziemców z bliskimi czy korzystania m.in. z telefonów komórkowych.

Po przeprowadzonej kontroli zostanie sporządzony raport dotyczący sytuacji cudzoziemców w ośrodkach. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych zależy na tym, aby własny raport przygotowały również przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Po analizie tych dwóch dokumentów zostaną przygotowane wnioski dotyczące sytuacji osób przebywających w ośrodkach. Obecnie w ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej przebywa w sumie 380 osób. W Białej Podlaskiej jest to 91 osób, Białymstoku - 85 osób, Przemyślu - 85 osób, Kętrzynie - 58 osób, Krośnie Odrzańskim - 38 osób, w Lesznowoli - 23 osoby. Wszystkich miejsc w ośrodkach jest 651.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3r9gee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r9gee