MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)
...
30.05.2010 | aktual.: 31.05.2010 07:08
30.05. Warszawa - MSWiA informuje:
Fala kulminacyjna na Warcie dotarła do Poznania. Dziś (30 maja) stan wody w rzece w stolicy Wielkopolski osiągnął poziom 657 cm i przekroczył o 207 cm stan alarmowy. Poziom wody wzrasta powoli - średnio 1cm na godzinę. Stabilizuje się stan górnej Warty.
Województwo wielkopolskie
Na Warcie w Poznaniu poziom wody wynosi 654 cm (stan alarmowy przekroczony o 204 cm). W ciągu doby wzrósł o 21 cm.
W Śremie stan wody od wczoraj (29 maja) utrzymuje się na poziomie 565 cm (stan alarmowy przekroczony o 115 cm). Przez ostatnie 24 godziny w Obornikach odnotowano wzrost stanu wody o 39 cm. Obecnie wynosi 677 cm (stan alarmowy przekroczony o 207 cm). We Wronkach Warta wzrosła o 40 cm. Aktualnie jej stan wynosi 600 cm (stan alarmowy przekroczony o 180 cm). Niewielkie wzrosty odnotowano na Noteci w Białośliwiu oraz na rzecze Orla w Korzeńsku.
Spadki stanu wody obserwuje się na Warcie w Uniejowie, Kole, Sławsku i Nowej Wsi, na Prośnie w Piwonicach i Bogusławiu, na rzece Kuroch w Odolanowie oraz na rzece Ner w Dąbiu.W Poznaniu w okolicach lewego brzegu Warty, przy ul. Droga Dębińska i Zagórze występują utrudnienia w ruchu z powodu wybijających studzienek kanalizacyjnych. Podtopiona jest ul. Starołęcka, Droga Dębińska, kluby sportowe na lewym brzegu Warty. Zamknięte są następujące ulice: ul. Piastowska, Droga Dębińska do ul. Św. Jerzego, ul. Żelazka, ul. Bielniki - Piastowska, Zagórze pod wiaduktem, ul. Skrzypowa, ul. Tymiankowa, ul. Lubczykowa, ul. Miętowa, ul. Sielawy, ul. Ku Dębinie, ul. Karpia, ul. Garbary - Szyperska.
W powiecie poznańskim zamknięta jest droga powiatowa Sowiniec - Baranowo (gm. Mosina). Trwają prace nad utrzymaniem i umacnianiem wałów w gminach: Luboń, Puszczykowo i Murowana Goślina.
W Obornikach z powodu wody podchodzącej pod instalację elektryczną wyłączono przepompownię ścieków.
Według informacji od służb zbiornika Jeziorsko sytuacja powoli zaczyna się stabilizować. Aktualny odpływ wynosi 270 m3/s, przy dopływie 244 m3/s. Kulminacja fali powodziowej znajduje się obecnie w rejonie Poznania.
Województwo lubuskie
Przewiduje się, że fala kulminacyjna na Warcie dotrze do Wronek 1 czerwca i osiągnie poziom ok. 615-635 cm. Do Skwierzyny ma dotrzeć 2/3 czerwca, a jej wysokość wyniesie ok. 490-510 cm. W Gorzowie Wielkopolskim fala powinna być 3/4 czerwca, przewidywany poziom wody ok. 510 - 530 cm.
W działaniach przeciwpowodziowych uczestniczy 1009 strażaków zawodowych i ochotników, 47 policjantów, 812 żołnierzy i 91 funkcjonariuszy straży granicznej.
W województwie ewakuowano 423 osoby. Zalanych jest łącznie 6 242 hektarów terenów zabudowanych, rolniczych oraz nieużytków. Ponad 280 budynków mieszkalnych w powiatach: krośnieńskim, zielonogórskim i słubickim.
Zamknięte są drogi na odcinkach:
- powiat zielonogórski: Szklarka Radnicka - Będów (droga wojewódzka 278),
- powiat słubicki: w mieście Słubice droga wzdłuż wału,
- powiat nowosolski: Nowa Sól - Stany (droga powiatowa Nr 1027 F), Bytom Odrz. - Drogomil (droga woj. Nr 292), Nowa Sól - Przyborów - zniszczona, most na Odrze - zamknięty (droga woj. Nr 315) , Przyborów - Siedlisko (droga woj. Nr 321),
- powiat wschowski: Dryżyna - Niechów (droga woj. Nr 324), Szlichtyngowa - Góra - granica województwa
- powiat gorzowski: zamknięto ruch dla transportu ciężkiego powyżej 12 t: Kostrzyn nad Odrą - droga w kierunku Słońska (droga krajowa Nr 22), Kostrzyn nad Odrą w kierunku Słubic (droga krajowa Nr 31), Kostrzyn nad Odrą - Namyślin (zachodniopomorskie)
- (droga powiatowa Nr 1383F), zamknięto drogę powiatową Nr P 1372F w Kostrzynie nad Odrą.
Utrzymywany jest stały kontakt ze stroną niemiecką.
Województwo zachodniopomorskie
W dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy w powiecie myśliborskim i gryfińskim oraz w Szczecinie. Stan pogotowia przeciwpowodziowego jest w powiecie polickim i goleniowskim.
W gminie Chojna w powiecie gryfińskim woda zalała drogę gminną Krajnik Dolny - Zatoń Dolna. W gminie Cedynia dziś (30 maja) rano woda doszła do kilku budynków gospodarczych, w miejscowościach Siekierki, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek, Bielinek i Piasek. W celu wsparcia działań ratowniczych do powiatu gryfińskiego przybyło 64 strażaków.
W Gryfinie, Widuchowej, Chojnej, Mieszkowicach i Cedyni wyznaczono punkty szczepień oraz dostarczono szczepionki przeciw tężcowi.
Sytuacja powodziowa w województwie zachodniopomorskim jest stale monitorowana. Wszystkie newralgiczne punkty są na bieżąco zabezpieczane.
W gminie Cedynia trwa uzupełnianie workami z piaskiem zabezpieczeń budynków i dróg.
Służby układają zaporę - rękaw z wodą przy drodze w Piasku i Starej Rudnicy. W gminie Gryfino zostały zabezpieczone budynki mieszkalne przy przystani wędkarskiej za Centrum Wodnym Laguna. Nadal uszczelniane są prowizoryczne wały przy ul. Czechosłowackiej i Sportowej oraz w Żabnicy.
Województwo mazowieckie
W całym województwie sytuacja jest stabilna. Wały przeciwpowodziowe są patrolowane. Woda powoli opada.
Na terenie gmin Słubice oraz Gąbin od godz. 17.00 wczoraj (29 maja) odnotowano nieznaczny spadek poziomu wody - o około 4 cm.Cały czas trwają szczepienia przeciwtężcowe.
Ustalone zostały stałe dyżury dzienne psychologów w szkołach w Słubicach, Nowych Grabiach i Dobrzykowie.
Województwo lubelskie
Poziom wody w Wiśle nadal stabilizuje się. Dziś (30 maja) o godz. 8:00 Wisła w Annopolu osiągnęła poziom stanu alarmowego, tj. 500 cm. W Puławach i Dęblinie był przekroczony stan ostrzegawczy. Stan alarmowy był natomiast przekroczony w dwóch miejscach na Bugu, tj. Dorohusku o 13 cm i Strzyżowie o 50 cm. Ponadto stany ostrzegawcze były przekroczone (wg stanu na godz. 8:00) na: Krznie w Malowej Górze o 34 cm, na Bugu we Włodawie o 9 cm i Wieprzu w Krasnymstawie o 42 cm.
W wielu miejscowościach na terenie województwa lubelskiego prowadzone są działania porządkowe. W powiecie opolskim w gminie Wilków trwa montaż specjalnej pompy spalinowej o masie 5 ton, która zostanie wykorzystana do odpompowania wody do Wisły. Ponadto wypompowywana jest woda z pomieszczeń.
W gminie Wilków na bieżąco prowadzony jest punkt informacyjny dla poszkodowanych i osób niosących pomoc. Przyjmowane są również zgłoszenia o padłych zwierzętach. Na terenie gminy Wilków funkcjonują punkty medyczne w Dobrem i Rogowie. Miejscowych lekarzy wspierają lekarze i studenci ostatniego roku z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz ratownicy medyczni. Prowadzona jest akcja szczepień przeciw tężcowi.
W powiecie kraśnickim w gminie Annopol kontynuowane jest wypompowanie wody z podtopionych zabudowań w Kosinie oraz Świeciechowie przez Ochotniczą Straż Pożarną. Trwa proces dezynfekcji wodociągów zaopatrujących tereny nadwiślańskie: Opoka, Opoczka i Dąbrowa.
Przekazano powodzianom preparaty dezynfekcyjne oraz rękawice lateksowe.
W powiecie puławskim trwa wypompowywanie wody z piwnic obiektów i budynków w Kazimierzu Dolnym, budynków w miejscowościach Jaroszyn i Góra Puławska.
Brak energii elektrycznej występuje w kilkunastu miejscowościach w gminie Wilków, a także częściowo w gm. Łaziska od miejscowości Braciejowice do miejscowości Koło.
Województwo opolskie
W województwie opolskim woda w rzekach opada. Stan alarmowy przekroczony jest na 5 wodowskazach: na Odrze u ujścia Nysy o 23 cm i wynosi 553 cm, na Odrze w Brzegu o 67 cm i wynosi 567 cm, na Małej Panwi w Turawie o 7 cm i wynosi 257 cm, na Nysie Kłodzkiej w Skorogoszczy o 60 cm i wynosi 310 cm, na Stobrawie w Karłowicach o 16 cm i wynosi 316 cm.
Trwa wypompowywanie wody z posesji, piwnic. W zbiornikach retencyjnych odtwarzane są rezerwy powodziowe. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu obecnie na terenie województwa sytuacja jest stabilna.
Województwo łódzkie
Sytuacja powodziowa stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty nadal utrzymuje się w strefie stanów alarmowych. W 8 miejscach przekroczone są stany alarmowe, na 4 wodowskazach stany ostrzegawcze. Kulminacyjne fale powodziowe przemieszczające się na rzekach Pilica i Warta opuściły teren województwa łódzkiego. Poziom wody w rzekach wykazuje wyraźną tendencję spadkową.
W dalszym ciągu na terenie 18 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Poddębice, (pow. poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gm. Łęczyca (pow. łęczycki), Sędziejowice, Dobroń, Widawa, m. Łask (pow. łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (pow. pajęczański), Szadek, Zduńska Wola (pow. zduńskowolski), Burzenin (pow. sieradzki), Galewice, Wieruszów (pow. wieruszowski), gm. Aleksandrów, (pow. piotrkowski), zaś w kolejnych 4 pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Zadzim, Dalików (pow. poddębicki).
Dzięki stałemu zmniejszaniu zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko na granicy województw wielkopolskiego i łódzkiego, poziom wody w Uniejowie obniżył się i osiągnął wartość 334 cm (74 cm powyżej stanu alarmowego).
Województwo kujawsko-pomorskie
Zalanych jest 118 gospodarstw domowych, najwięcej w powiatach: Chełmno, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Świecie nad Wisłą.
Utrudnienia drogowe są m.in. na ul. Toruńskiej w Bydgoszczy, na ul. Kujawskiej, ks. Popiełuszki i Turystycznej w Toruniu.
Zalana jest droga do portu w Chełmnie. Pomimo podtopienia droga wojewódzka nr 550 w Kokocku jest przejezdna.
Województwo świętokrzyskie
Trwa usuwanie skutków powodzi. W Sandomierzu i okolicach działania prowadzi 14 strażaków, 6 żołnierzy, 37 policjantów.
Wspiera ich 15 strażaków z 4 pompami z Niemiec, a także 19 strażaków z 6 pompami z Estonii, Litwy i Łotwy.
Woda powoli opada w Sandomierzu i gminie Łubnice.
Po całkowitym zejściu wody do Sandomierza przyjedzie wojskowa grupa ratownictwa chemicznego.
Województwo pomorskie
Od wczoraj (29 maja) od godz. 16.00 stan wody w Tczewie obniżył się o 16 cm. Poziom Wisły nadal przekracza tam stan alarmowy o 119 cm. Spadek o 2 cm odnotowano również w ujściu Wisły. O tyle samo obniżył się stan na Zatoce Gdańskiej w Porcie Północnym.
Poziom wyższy od alarmowego notowany jest nadal w Gdańskiej Głowie i Przegalinie. W Świbnie o 38 cm przekroczony jest stan ostrzegawczy.
Z prognoz wynika, że w kolejnych godzinach będą dalsze spadki.
Według hydrologów obniżenie poziomu Wisły poniżej stanów alarmowych powinno nastąpić w pierwszych dniach czerwca.Stan pomorskich wałów przeciwpowodziowych jest dobry. Obserwowane wycieki wód gruntowych pod stopą wałów są na bieżąco monitorowane. Do tej pory nie odnotowano żadnych zgłoszeń o ewakuacji ludności z terenów nadwiślańskich.
Województwo dolnośląskie
Nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w gminach: Milicz, Bierutów, Długołęka (m. Wilczyce, Kiełczów, Kiełczówek, Brzezia Łąka, Śliwice). Alarmy przeciwpowodziowe są wciąż w powiatach: oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, mieście Wrocław, wołowskim, legnickim, lubińskim, górowskim, głogowskim.
Na terenie województwa pracuje 395 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej.
Utrudnienia w ruch kierowcy mogą napotkać m.in. na drodze krajowej nr 36 pomiędzy miejscowością Iwno a Ścinawą, drogach wojewódzkich: nr 455 (powiat oławski) - Jelcz Laskowice - Oława, nr 396 pomiędzy Janikowem i Starym Górnikiem - możliwe wyłączenie ruchu pojazdów do 3,5t., nr 292 w Ścinawie: zalana na odcinku ul. Chobieńskiej.
Województwo małopolskie
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach: Szczucin (powiat dąbrowski), Libiąż (powiat chrzanowski), Szczurowa (powiat brzeski).
W poniedziałek (31 maja) zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia dla powodzian. Dzwoniąc pod numer 800 200 400 mieszkańcy Małopolski będą mogli dowiedzieć się m.in.: na co należy zwrócić uwagę po powrocie do zniszczonego domu, na jaką pomoc mogą liczyć, gdzie należy składać wnioski o zasiłek lub odszkodowanie oraz jak radzić sobie z zanieczyszczoną wodą.
Infolinia czynna będzie od 31 maja do 2 czerwca 2010 roku (od poniedziałku do środy) pod bezpłatnym numerem 800 200 400 w godzinach od 9.00 do 17.00.
Przy telefonach dyżurować będą pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ sdd/ abe/