MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)
...
27.05. Warszawa - MSWiA informuje:
W województwie pomorskim dziś (27 maja br.) i jutro (28 maja br.) prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wód na rzece Wiśle. Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Krosno Odrzańskie w województwie lubuskim.
Województwo pomorskie
Przewiduje się, że stan wody na wodowskazie w Tczewie będzie wynosił 1020 cm (wzrost o 10 cm). Szacuje się, że w sobotę 29.05. osiągnie 995 cm (spadek o 25 cm).
Wstępnie prognozuje się, że w Tczewie poziom wody poniżej stanu alarmowego może zostać odnotowany 1-2 czerwca br.
Wały przeciwpowodziowe na Wiśle są cały czas przez służby monitorowane i uszczelniane.
W dalszym ciągu na terenie województwa pozostają zamknięte trzy odcinki dróg wojewódzkich w powiecie sztumskim (droga nr 518, 605 i 603).
Do godziny 8 rano 27 maja br. nie odnotowano żadnych zgłoszeń o ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów.
Województwo lubuskie
Przewiduje się, że w piątek (28 maja br.) w godzinach nocnych fala kulminacyjna dotrze do Słubic. Sytuacja jest stabilna. Trwa umacnianie wałów.
W gminie Gubin w miejscowości Kosarzyn 17 osób, w tym 4 dzieci zostało ewakuowanych do Internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Gubinie. Natomiast 17 osób ewakuowało się do rodzin w Gubinie. Na miejscu pozostały 22 osoby, które chciały pilnować dobytku.
W gminie Maszewo 14 osób ewakuowało się do rodzin.
W gminie Krosno Odrzańskie w mieście Krosno Odrzańskie ewakuowano 11 osób.
W Bytomiu Odrzańskim został przerwany wał przeciwpowodziowy (na ok. 15 metrach). Woda wchodzi na polder zalewowy. Nie ma zagrożenia dla ludzi i zwierząt.
Województwo mazowieckie
Został odwołany alarm przeciwpowodziowy dla części powiatów oraz miasta stołecznego Warszawy.
Wczoraj (26 maja br.) wojewoda odwołał alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: lipskiego, zwoleńskiego, kozienickiego, garwolińskiego, grójeckiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz miasta stołecznego Warszawy. W wymienionych powiatach obowiązuje nadal pogotowie przeciwpowodziowe.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w dalszym ciągu w powiatach (oraz miastach na prawach powiatu): legionowskim, nowodworskim, warszawskim zachodnim, płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płock.
W powiecie lipskim sytuacja jest stabilna. Patrolowane są wały w gminach: Chotcza oraz Solec nad Wisłą. Wały na całej długości są mocno nasiąknięte. Nadal prowadzone są działania w związku z zagrożeniem powodziowym na rzece Wiśle, Krępiance, Kamiennej i Iłżance.
W powiecie kozienickim trwa patrolowanie wałów we wszystkich miejscowościach położonych w pobliżu Wisły.
W powiecie grójeckim trwa monitorowanie wałów wzdłuż rzeki Wisły. Odnotowano wyraźny spadek wody w Pilicy i cofnięcie wód z rozlewisk.
W powiecie warszawskim zachodnim stan na wałach jest stabilny. Występujące przesiąknięcia nie zagrażają mieszkańcom obszarów zalewowych.
W powiecie legionowskim prowadzony jest stały monitoring stanu wody oraz kontrola wałów.
W powiecie nowodworskim patrolowane są wały na Wiśle w gminach: Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki oraz nadal patrolowane są wały na rzece Narew w Nowym Dworze Mazowieckim.
W powiecie płońskim sytuacja jest stabilna. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco monitorowane.
W powiecie sochaczewskim prowadzony jest monitoring wałów przeciwpowodziowych w gminach: Młodzieszyn, Iłów oraz Brochów.
W powiecie płockim w gminie Słubice stan wody na zalanych terenach ustabilizował się. Poziom wód nie wzrasta. Obecnie notuje się powolny spadek. Rozwożona jest żywność, rzeczy codziennego użytku oraz woda dla osób pilnujących dobytku w zalanych domach. Dowożony jest także pokarm dla zwierząt, które pozostały na zalanym terenie.
Ilość terenów zalanych nie uległa zmianie w porównaniu z dniem wczorajszym (26 maja br.). Szacuje się, że na terenie gminy zalanych jest około 4400 ha. W gminie Gąbin sytuacja powodziowa nadal jest trudna. Prowadzona jest ewakuacja osób, zwierząt i mienia z terenów zalanych i zagrożonych. Trwa obrona przed zalaniem Dobrzykowa. Ewakuowano ok. 1100 osób. Przepompowywana jest woda ze strugi w Dobrzykowie do Wisły. W gminie Mała Wieś wały przeciwpowodziowe są na bieżąco patrolowane. Zabezpieczane są podstawy wałów. W gminie Nowy Duninów prowadzone są całodobowe patrole wałów w miejscowościach Nowy Duninów i Popłacin. Kontrolowane jest również Jezioro Soczewka.
W Płocku na terenie osiedla Borowiczki oraz przy rzekach: Słupiance i Rosicy wały zostały umocnione. Odnotowuje się systematyczny spadek poziomu wody w Wiśle na wodowskazach w granicach miasta.
Województwo kujawsko-pomorskie
W Bydgoszczy osoby ewakuowane powróciły do domów.
W Toruniu ewakuowano 58 osób. Nadal występują utrudnienia w ruchu drogowym.
W gminie Dąbrowa Chełmińska straż pożarna zabezpieczyła wał przeciwpowodziowy w miejscowości Czarże.
W powiecie Lipno w gminie Bobrowniki zalanych jest 262 gospodarstw.
W województwie łącznie zalanych zostało 448 gospodarstw.
Województwo śląskie
Na terenie województwa sytuacja stopniowo stabilizuje się. Poziom wód systematycznie opada. Wzrosty stanu wody wystąpiły jedynie na Sole poniżej kaskady.
Wciąż problemem są wody gromadzące się m.in. w rozlewiskach za wałami. W tych miejscach woda również systematycznie obniża się w sposób naturalny lub poprzez spuszczanie jej do koryta rzeki.
Oczyszczalnia w Bieruniu, po zalaniu 19.05.2010, nadal nie pracuje. Utrzymująca się woda utrudnia jej uruchomienie.
Nadal alarmy przeciwpowodziowe obowiązują na terenach gmin: Zebrzydowice (powiat cieszyński), Sośnicowice (powiat gliwicki).
W powiecie bieruńsko-lędzińskim trwa odbudowa wałów na rzece Gostynie.
W powiecie będzińskim w związku z wysokim stanem wód na stawach hodowlanych w Siewierzu podtopieniu uległy kolejne domy.
W Częstochowie nadal występują zalania i podtopienia w dzielnicach: Zawodzie-Dąbie, Wyczerpy-Aniołów, Mirów.
W powiecie kłobuckim w dalszym ciągu zalane są tereny gminy Krzepice.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/