Trwa ładowanie...
emerytura
02-02-2009 17:20

MSWiA przedstawiło założenia reformy emerytur mundurowych

Prawo do emerytury mają nabywać
funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie
co najmniej 25 lat - wynika ze wstępnych założeń do projektu
ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb
mundurowych.

Share
MSWiA przedstawiło założenia reformy emerytur mundurowychŹródło: Jupiterimages
d11cjdg

Obecnie prawa emerytalne uzyskują oni po 15 latach pracy.

Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zakłada późniejsze przechodzenie na emeryturę funkcjonariuszy dziewięciu służb mundurowych.

Wstępny projekt przedstawiono podczas corocznej odprawy policji w podwarszawskim Legionowie, gdzie w ostatni weekend komendanci wojewódzcy spotkali się z wicepremierem Grzegorzem Schetyną i wiceszefem MSWiA Adamem Rapackim.

d11cjdg

Jak podała Komenda Główna Policji, komendanci wojewódzcy i powiatowi mają przekazać założenia emerytalne do debaty policjantom i wypracować ewentualne zmiany i propozycje.

Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR, przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku. Na dotychczasowych warunkach - według wstępnej propozycji - pozostaną funkcjonariusze przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 roku i urodzeni przed 31 grudnia 1967 r.

Okres przejściowy proponowany jest funkcjonariuszom urodzonym po 1 stycznia 1968, a zatrudnionym przed 1 stycznia 1999. Ci policjanci mogą wybrać pomiędzy nowym systemem, a starym. Jeśli nie zdecydują się na nowy system emerytalny, będą mogli pozostać w służbie na starych zasadach.

Prawo do pełnej emerytury będą mieli funkcjonariusze po osiągnięciu 55 lat (zarówno mężczyźni, jak i kobiety), którzy przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Wówczas emerytura wyniesie 80 proc. średniego wynagrodzenia.

d11cjdg

Jak podkreślono w założeniach do projektu, wprowadzenie wielu emerytalnego "jest istotne dla zachęcenia do dłuższego pełnienia służby w formacjach mundurowych. Obecnie jedynie ponad 1 tys. (ze 154 tys.) pełniących służbę funkcjonariuszy ukończyło 55 lat".

Wysokość emerytury ma być określana procentowo, a podstawą będzie średnia pensja z ostatnich 3 lat wraz ze stałymi dodatkami i nagrodami rocznymi.

Według danych na koniec 2008 r. funkcjonariuszy, którzy nie przekroczyli 15 lat stażu w służbie było ponad 97 tys. (z tego 60 tys. przyjęto do służby po 1 stycznia 1999 r.).

Pierwsze emerytury w nowym systemie na rzecz przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r. (oraz tych którzy dobrowolnie się na to zdecydują) mają być wypłacane od roku 2024.

d11cjdg

MSWiA przewiduje także możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę - przed osiągnięciem wieku emerytalnego i przepracowaniu w służbach mundurowych co najmniej 25 lat. Wówczas emerytura nie mogłaby być wyższa niż 75 proc. średniego wynagrodzenia.

Miałoby to dotyczyć m.in. funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem terroryzmu, personelu lotniczego i jednostek pływających oraz pracujących w szczególnych warunkach. Według MSWiA "należałoby rozważyć rozszerzenie katalogu szczególnych warunków służby, z tytułu której przysługują zwiększenia".

MSWiA czeka na konsultacje ze wszystkimi służbami i ze związkami zawodowymi - powiedziała PAP rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka. _ Chcemy, żeby już w najbliższych kilku tygodniach ujrzał światło dzienne całościowy projekt i żeby wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku _ - dodała Paprocka.

Szef MSWiA Grzegorz Schetyna już w grudniu zapowiadał projekt reformy emerytur mundurowych. _ Nie chcę zabierać ludziom mundurowym emerytur, tylko chcę dać im możliwość godnej płacy, żeby mogli dłużej pracować i lepiej zarabiać _ - tłumaczył wówczas Schetyna.

Także w grudniu szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda nie wykluczył protestów z powodu projektów MSWiA.

d11cjdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11cjdg
d11cjdg