MSWiA: służby monitorują sytuację na rzekach (komunikat)
...
02.03.2010 | aktual.: 02.03.2010 18:08
02.03. Warszawa - MSWiA informuje:
Dziś (2 marca br.) w kilku miejscach w kraju doszło do lokalnych podtopień. Jednak zdaniem hydrologów sytuacja nadal jest stabilna. Duże rzeki nie powinny występować z brzegów ale mniejsze mogą wciąż powodować ewentualne miejscowe zalania terenu.
We wtorek (2 marca br.) w miejscowości Borowiczki na przedmieściach Płocka wskutek podniesienia się poziomu wody w Wiśle podtopionych zostało kilkadziesiąt domów. Nie było jednak konieczności ewakuacji mieszkańców. Sytuacja stabilizuje się - służby wojewody informują, że woda nie podnosi się.
Również dzisiaj w Tomaszowie Mazowieckim rzeka Wolbórka podtopiła park i stadion sportowy. Nie spowodowało to zagrożenia dla ludzi. Służby uszczelniły wały przeciwpowodziowe na rzece. Sytuacja jest stale monitorowana. Obecnie zagrożenie ewentualnymi podtopieniami jest głównie w dorzeczu górnej i środkowej Odry, środkowej Wisły oraz Bugu. Zmniejsza się liczba przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Stan wody w rzekach w tym rejonie powoli obniża się. Jednocześnie rośnie poziom wody w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły.
Na większości głównych rzek Polski, m.in. na Wiśle i Odrze zatory lodowe zostały usunięte - informuje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Na Odrze nigdzie nie ma już zwartej pokrywy lodowej - rzeka jest drożna. 2 polskie lodołamacze prowadzą akcję na dolnej Warcie w kierunku górnego odcinka rzeki.
Jak podaje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej lodołamacze pracujące na Zbiorniku Włocławskim na Wiśle znajdują się już tylko około 10 km przed Płockiem. Obecnie 6 lodołamaczy - 4 z Warszawy i 2 specjalnie sprowadzone z Gdańska - kruszy lód w tym rejonie. Na odcinku od zapory we Włocławku do Płocka została wyłamana rynna o szerokości 250 - 600 m. Dodatkowo na dolnym odcinku Wisły w gotowości są 4 lodołamacze - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszewie. W pogotowiu cały czas czeka 1 lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym na Odrze.
Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach będzie chłodniej - to zahamuje topnienie śniegu i spowolni spływ wody do rzek. Według prognoz IMiGW nocą temperatura wyniesie od -7 st. do -2 st., a w sobotę (6 marca br.) od -10 st. do -8 st. W dzień temperatura będzie kształtować się na poziomie od 1 st. do 5 st., pod koniec tygodnia spadnie do około -4 st.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kno/