Trwa ładowanie...
d40rjik

MSWiA ws. bezpieczeństwa rowerzystów (komunikat)

...

d40rjik
d40rjik

29.05. Warszawa - MSWiA informuje:

Około 37 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią m.in. piesi i rowerzyści. W 2010 roku rowerzyści uczestniczyli w około 4 tys. wypadków na drodze, w których łącznie zginęło 290 osób, a rannych zostało nieco ponad 3,8 tys. osób. W niedzielę (29 maja br.) Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA wziął udział w peletonie ulicami Warszawy, inaugurując kolejną czwartą już edycję kampanii MSWiA i Komendy Głównej Policji "Rowerem bezpiecznie do celu".

Na świecie w wypadkach drogowych każdego dnia ginie prawie 1,3 miliona ludzi, a urazów doznaje ponad 20-50 milionów więcej. Obrażenia ciała spowodowane wypadkiem drogowym to główna przyczyna śmierci osób w wieku 15-29 lat. Prawie połowa tych, którzy zginęli na światowych drogach to piesi, rowerzyści i motocykliści.

Statystyki policyjne pokazują, że najwięcej wypadków na polskich drogach z udziałem rowerzystów powodują dzieci i osoby starsze. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 456 wypadków (28,7 proc. ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęło w nich 75 osób (53,6 proc.), a 399 zostało rannych (26,3 proc.). W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat spowodowały w ubiegłym roku 354 wypadki (22,3 proc. ogółu), w wyniku których zginęło 11 osób (7,8 proc.), a 359 osób doznało obrażeń ciała (23,6 proc.).

d40rjik

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez rowerzystów w 2010 roku było, w szczególności: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA inaugurując kolejną edycję kampanii powiedział, że najwięcej wypadków z udziałem dzieci i młodzieży do lat 14-stu, notuje się w miesiącach wiosenno - letnich. W ubiegłym roku kierujący rowerem najwięcej wypadków spowodowali w czerwcu - było to 277 osób (17,4 proc. ogółu), w których zginęły 24 osoby (17,1 proc.), a rannych zostało 267 osób (17,6 proc.).

Kampania "Rowerem bezpiecznie do celu" jest skierowana głównie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Wiceminister Adam Rapacki podkreślił, że głównym jej celem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniał także jak ważne jest uświadamianie młodym ludziom, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od ich znajomości przepisów ruchu drogowego.

Kampania "Rowerem bezpiecznie do celu" to inicjatywa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.

d40rjik

W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba osób poruszających się rowerami po polskich drogach, stąd kampania prowadzona będzie na terenie całego kraju od czerwca do końca sierpnia br. W okresie wakacyjnym policjanci będą w szczególności: informować o właściwym wyposażeniu technicznym rowerów, prowadzić nasilone kontrole drogowe, a także sprawdzać posiadanie karty rowerowej.

Kampania bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym od 4 lat wpisuje się w działania realizowane w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".

Kampania została w tym roku także ujęta na liście przedsięwzięć realizowanych w ramach tzw. dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, zainaugurowanej 11 maja br. w Sejmie. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 dekadą działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (Decade of Action for Road Safety).

Adam Rapacki wiceminister w MSWiA przypomniał również, że w ramach programu "Razem bezpieczniej" resort od 3 lat organizuje ogólnopolski konkurs pod nazwą "Budujemy miasteczka ruchu drogowego". Konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego: gmin i powiatów. Jego celem jest nagrodzenie najlepszych projektów modernizacji, wyposażenia lub rozbudowy miasteczka ruchu drogowego. W konkursie chodzi też o popularyzowanie roweru jako środka transportu, rekreacji i sportu, przyczyniającego się do prawidłowego rozwoju oraz zdrowia dzieci i młodzieży.

d40rjik

Ponadto miasteczka dają możliwość przygotowania dzieci do egzaminów na kartę rowerową. Poznając przepisy prawa ruchu drogowego najmłodsi mogą wykorzystywać swoją wiedzę podczas przystępowania do egzaminu na kartę rowerową, a w przyszłości także na kartę motorowerową oraz prawo jazdy.

W latach 2008-2010 do konkursu organizowanego przez MSWiA przystąpiło łącznie 125 samorządów. Laureaci otrzymali w 2008 roku łącznie 50 000 zł, natomiast już w 2009 i 2010 r. pula nagród wyniosła po 100 000 zł. W sumie w latach 2008 - 2010 MSWiA nagrodziło 9 jednostek samorządu terytorialnego, a dodatkowo wyróżnione samorządy otrzymały nagrody w postaci rowerów.

MSWiA od tego roku realizuje projekt budowy miasteczek ruchu drogowego ze środków Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", który zakłada wybudowanie do 2012 roku 16 nowoczesnych miasteczek. Budżet projektu "Budujemy miasteczka ruchu drogowego" wyniesie 10 mln zł, z czego 8,5 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Umowę na realizację projektu podpisano 27 września 2010 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dokument został podpisany pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, a Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Aktualnie trwa procedura podpisywania porozumień z wojewodami na realizację projektu.

d40rjik

W inauguracji kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu" 29 maja br. wzięli udział Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA, Jacek Zalewski dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru w MSWiA, a także nadinsp. Kazimierz Szwajcowski zastępca komendanta głównego policji. Obecni byli również współpracujący z MSWiA w ramach programu "Razem bezpieczniej" przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Obrony Narodowej, Miasta Stołecznego Warszawa, Instytutu Transportu Samochodowego oraz służb: Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Komendy Stołecznej Policji.

W konferencji wzięli ponadto udział m.in. przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża, Stołecznej Estrady, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Po inauguracji kampanii uczestnicy imprezy wzięli udział w peletonie ulicami Warszawy spod siedziby Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Parku Agrykoli (Łazienki Północne), gdzie przez cały dzień odbywają się warszawskie obchody dnia dziecka. Dzieci i młodzież, które wzięły udział w peletonie otrzymały elementy odblaskowe (kamizelki, opaski na rękę), kaski ochronne i inne drobne wyposażenie rowerowe.

W peletonie wzięli udział obok wiceministra Adama Rapackiego olimpijczycy: floreciści Adam Krzesiński i Marian Sypniewski, pięcioboista nowoczesny Dariusz Goździak oraz lekkoatletka Grażyna Rabsztyn.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d40rjik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40rjik