Trwa ładowanie...
d2efzh1

MSZ: 50 lat od podpisania Traktatu Elizejskiego (komunikat)

...

Share
d2efzh1

22.01. Warszawa - MSZ informuje:

- Traktat Elizejski to nie tylko fundament współczesnych relacji Paryż-Berlin - stwierdził Minister Radosław Sikorski gratulując niemieckim i francuskim przyjaciołom rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego.

Minister wspominał w przemówieniu skierowanym do gości Ambasadorów Francji i Niemiec: - zza żelaznej kurtyny przyglądaliśmy się z zazdrością jak wolne kraje świata zachodniego budują partnerskie relacje. Dlaczego więc polski Minister Spraw Zagranicznych chce obchodzić tę rocznicę? Po pierwsze - powiedział szef dyplomacji - podpisany niecałe 20 lat po koszmarze II wojny światowej traktat to doskonały przykład pojednania i przebaczenia. Przebaczenia, które, jak mówił bł. papież Jan Paweł II, przerywa spiralę nienawiści i odwetu. Po drugie - dodał Sikorski - to między innymi dzięki takim gestom Polska, Francja i Niemcy nie należą już do odrębnych światów, a żelazna kurtyna trafiła na złomowisko historii.

Na zakończenie minister Sikorski stwierdził: - spotykamy się w okresie niełatwym dla Europy. Polska, Niemcy i Francja mają ważną rolę do odegrania. A dzięki traktatom, takim jak Elizejski - mamy wypracowane instrumentarium - zaznaczył.

d2efzh1

Traktat Elizejski podpisali w 1963 roku prezydent Francji Charles de Gaulle i kanclerz RFN Konrad Adenauer. Dokument nadał kształt architekturze całej dzisiejszej Europy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d2efzh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2efzh1
d2efzh1