MSZ: Asma Jahangir laureatką nagrody "Pro Dignitate Humana" (komunikat)

...

29.01.2014 16:46

29.01. Warszawa - MSZ informuje:

Pakistańska prawniczka i działaczka na rzecz praw człowieka Asma Jahangir, znana również z działalności na arenie międzynarodowej (m.in. dwukrotnie powierzano jej funkcję specjalnego sprawozdawcy ONZ)
, została tegoroczną laureatką nagrody "Pro Dignitate Humana" przyznawanej przez MSZ RP. Wyróżnienie, wraz z czekiem na 100 tys. zł, wręczył 29 stycznia w Warszawie minister Radosław Sikorski w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

- Choć Asma Jahangir pochodzi z części świata, która wydaje się odległa od Polski i Europy geograficznie, politycznie i kulturowo, to gdziekolwiek ludzie walczą o fundamentalną sprawiedliwość i godność, w Pakistanie czy na Ukrainie, zasługują na pełne wsparcie - podkreślił minister Sikorski w laudacji na cześć laureatki. - Polacy są świadomi tego jak żaden inny naród na świecie - dodał.

Dziękując za wyróżnienie Asma Jahangir podkreśliła, że czuje się zaszczycona, że jej aktywność została uhonorowana przez Polskę. - Wiem jak cenicie wolność, demokrację i godność człowieka - powiedziała. - Godność człowieka jest wartością, do której ludzie dążą na całym świecie. Także w waszym regionie ludzie walczą dziś o swoje prawa i prawa człowieka - zwróciła uwagę.

Nagroda "Pro Dignitate Humana" ustanowiona została zarządzeniem ministra spraw zagranicznych nr 38 z 7 grudnia 2011 r. Wyróżnienie przyznawane jest osobie lub organizacji pozarządowej za pełne poświęcenia, bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Wręczenie nagrody odbywa się w uroczystej formie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

W 2011 r. pierwszym laureatem nagrody został Aleś Bialacki (Białoruś), przebywający w więzieniu założyciel i szef Centrum Praw Człowieka "Wiosna". W 2012 r. nagroda przyznana została stowarzyszeniu "Memoriał" (Rosja) zajmującemu się prawami człowieka i kwestią rozliczeń historycznych z komunistycznym systemem totalitarnym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
prawa człowiekapakistandyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)