MSZ: Grupa Wyszehradzka o Bałkanach Zachodnich (komunikat)
...
31.10. Warszawa - MSZ informuje:
O europejskich aspiracjach państw Bałkanów Zachodnich i wsparciu Grupy Wyszehradzkiej dla procesu ich integracji rozmawiali w czasie dwudniowego spotkania w Budapeszcie i Goedoello ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (30 i 31października). Polskę reprezentowała podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), które tradycyjnie odbywa się jesienią, było poświęcone przede wszystkim problematyce Bałkanów Zachodnich. To pierwsze spotkanie ministrów w ramach prezydencji węgierskiej w V4. W rozmowach wzięli też udział szefowie dyplomacji Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii oraz Serbii.
Gośćmi spotkania był także Linas Linkevicius, minister spraw zagranicznych Litwy, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, szef dyplomacji Turcji Ahmet Davutoglu i austriacki wiceminister Reinhold Lopatka. W dwudniowej sesji uczestniczył również Sztefan Fuele, unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa.
Ministrowie podkreślili konieczność stałego wsparcia państw V4 dla utrzymania tempa procesu rozszerzania Unii Europejskiej. Omówili sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich, w odniesieniu do nowo opublikowanych przez Komisję Europejską raportów oceniających postępy negocjacji i przygotowań wewnętrznych tych państw.
- Niezwykle ważne w procesie zbliżania się do UE jest pełne zobowiązanie i zaangażowanie państw Bałkanów Zachodnich w realizację reform. Przynosi to wymierne korzyści kandydatom, ale także ułatwia państwom UE skuteczne wspieranie ich aspiracji europejskich - zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys.
Ministrowie przyjęli także w Budapeszcie deklarację dot. współpracy państw V4 z krajami Bałkanów Zachodnich.
Rozmowy ministrów Grupy Wyszehradzkiej dotyczyły również węgierskiego przewodnictwa w V4, postanowień październikowego szczytu premierów państw V4, a także planów kontynuacji Wyszehradzkiego Wyścigu Kolarskiego.
Obrady w Budapeszcie toczyły się także w formacie V4 + Turcja oraz w czasie wspólnego spotkania przedstawicieli państw V4, Bałkanów Zachodnich, Litwy, Austrii i Turcji oraz unijnego komisarza ds. rozszerzenia.
Wiceminister Mościcka-Dendys, wraz z ministrami spraw zagranicznych Węgier Janosem Martonyim i Litwy Linasem Linkeviciusem, odsłoniła w Budapeszcie pomnik królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Rzeźba powstała z inicjatywy Ambasady Republiki Litewskiej w Budapeszcie. Ma nawiązywać do wspólnej historii Polaków, Litwinów i Węgrów.
- Warto przywołać słowa papieża Jana Pawła II, który królową Jadwigę wyniósł na ołtarze i uczynił patronką pojednania Polaków, Litwinów i Rusinów. Przystąpienie naszych państw do Unii Europejskiej skwitował krótkim stwierdzeniem: "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - podkreśliła wiceminister Mościcka-Dendys.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
aja/