Trwa ładowanie...
d41ktlz

MSZ: minister Radosław Sikorski z wizytą w Kijowie (komunikat)

...

d41ktlz
d41ktlz

05.12. Warszawa - MSZ informuje:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wziął udział w czwartek w otwarciu posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która odbywa się w dniach 5-6 grudnia w Kijowie. Ukraina przewodniczy obecnie tej organizacji.

Szefowie dyplomacji państw członkowskich OBWE przyjęli szereg decyzji dotyczących działalności OBWE z zakresu polityczno-militarnego, ekonomicznego oraz przestrzegania praw człowieka i demokratyzacji. Polska ze szczególną uwagą podchodzi do kwestii kontynuacji działań na rzecz budowy Wspólnoty Bezpieczeństwa, procesu Helsinki +40, wznowienia dialogu nt. przyszłości kontroli zbrojeń konwencjonalnych, zaangażowania OBWE w umacnianie instytucji demokratycznych.

Konferencja ministerialna stanowiła okazję do odbycia wspólnych spotkań ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji z przedstawicielami władz, opozycji ukraińskiej i społeczeństwa obywatelskiego.

d41ktlz

Ministrowie Sikorski i Bildt spotkali się z premierem Mykołą Azarowem. -Przedyskutowaliśmy zarówno bieżącą sytuację tu w Kijowie, jak i sprawy strategiczne dla Ukrainy i dla Europy w sensie ekonomicznym, w sensie prognoz i perspektyw zbliżenia między Ukrainą a UE - mówił minister Sikorski po spotkaniu. W trakcie wizyty w Kijowie ministrowie spotkali się także z wicepremierem Serhijem Arbuzowem, ministrem finansów Jurijem Kołobowem, jak również Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrijem Klujewem oraz szefem administracji prezydenta Ukrainy Serhijem Lowoczkinem. W trakcie spotkań szefowie dyplomacji Polski i Szwecji apelowali do władz ukraińskich o niestosowanie siły oraz gotowość do dialogu ze społeczeństwem wyrażającym proeuropejskie aspiracje. Podkreślali także znaczenie podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską oraz konieczność powrotu do rozmów o podpisaniu i negocjacji warunków jej implementacji.

Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji spotkali się z liderami partii opozycyjnych, w tym z Witalijem Kliczko - "Udar", Arsenijem Jaceniukiem - "ZO Batkiwszczyna" oraz Ołehem Tiahnybokiem - "Swoboda". Odbyło się również odrębne spotkanie ministra Sikorskiego z Petro Poroszenko. Spotkanie z opozycją stanowiło okazję do przedstawienia jej stanowiska w zakresie strategii dalszych działań i oczekiwań wobec Unii Europejskiej w kwestii uregulowania sytuacji na Ukrainie.

W czasie wszystkich spotkań ministrowie Polski i Szwecji akcentowali solidarność z oczekiwaniem znacznej części społeczeństwa ukraińskiego wobec integracji z Unią Europejską.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d41ktlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ktlz