Trwa ładowanie...
d4lx65w

MSZ: minister Sikorski o Ukrainie i Rosji w wywiadzie dla The Washington Post (komunikat)

...

d4lx65w
d4lx65w

19.04. Warszawa - MSZ informuje:

W dniu 18 kwietnia br. dziennik The Washington Post opublikował wywiad z ministrem Spraw Zagranicznych RP Radosławem Sikorskim zatytułowany "Talking with Poland's foreign minister about the Ukraine crisis and Russia's next moves". Odnosząc się do obecnej sytuacji na Ukrainie minister Sikorski stwierdził, iż celem Rosji jest destabilizacja tego kraju oraz zapobieżenie reformom, które wprowadziłyby Kijów na drogę demokratyzacji i integracji europejskiej. Szef polskiej dyplomacji wskazał na wysiłki podejmowane w ostatnich dziesięciu latach przez Polskę i inne kraje zachodnie, mające na celu poprawę sytuacji na Ukrainie. Wskazał również na problem korupcji i braku wiarygodności administracji prezydenta Janukowycza oraz zmarnowanie szansy jaką było kontynuowanie przemian zapoczątkowanych przez "pomarańczową rewolucję". Szef polskiej dyplomacji określił obecny rząd w Kijowie jako kompetentny, podkreślając ogrom wyzwań, które przed nim stoją. Za najważniejsze uznał zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji kraju
oraz wdrażanie reform, między innymi związanych z przyznaniem pakietu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Komentując znaczenie kryzysu ukraińskiego dla Zachodu Min. Sikorski przypomniał, że casus aneksji terytorialnej w Europie to precedens, który nie miał miejsca w Europie od czasu zakończenia II Wojny Światowej.

Minister Radosław Sikorski wskazał również na konieczność wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich w Europie Środkowej. Kwestię reform sektora obronności na Ukrainie ocenił jako leżącą w gestii władz w Kijowie. Komentując niedawne wydarzenia na kijowskim Majdanie, jako przyczynę protestów wskazał działania byłego prezydenta Ukrainy. Podkreślił, że W. Janukowycz odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, a następnie wdrożenia porozumienia z opozycją, wynegocjowanego przy udziale ministra Sikorskiego i innych szefów dyplomacji państw zachodnich.

Oceniając obecną politykę prezydenta Rosji, R. Sikorski podkreślił, że Moskwa dąży do federalizacji Ukrainy w stylu bałkańskim, tj. rozwiązania które pozwoli na paraliż całego państwa poprzez kontrolę niektórych jego podmiotów składowych. W ocenie Radosława Sikorskiego, wbrew dominującemu w ostatnich dekadach przekonania o chęci zbliżenia Rosji z Zachodem, Moskwa pozostaje siłą dążącą do rewizji porządku powstałego po zakończeniu zimnej wojny. W efekcie Europa staje przed koniecznością porzucenia wizji permanentnego pokoju na kontynencie.

d4lx65w

Odnosząc się do kwestii ekonomicznych, minister Sikorski zaprzeczył tezie o jednostronnej zależności energetycznej RP, wskazując, iż to Rosja potrzebuje wpływów z eksportu gazu ziemnego bardziej niż Polska rosyjskich dostaw.

Źródło: The Washington Post, 18 kwietnia 2014 r.

Cały wywiad (w j. ang.) tutaj: www.washingtonpost.com/opinions/talking-with-polands-foreign-minister-about-the-ukraine-crisis-and-russias-next-moves/2014/04/17/f1811e84-c5ad-11e3-bf7a-be01a9b69cf1_story.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

d4lx65w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lx65w