Trwa ładowanie...
d2lihlx
sikorski

MSZ: Ministrowie Sikorski i Linkevicius o współpracy polsko-litewskiej (komunikat)

...

Share
d2lihlx

07.02. Warszawa - MSZ informuje:

O przygotowaniach do litewskiej prezydencji w Radzie UE, szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, sprawach mniejszości oraz zacieśnieniu współpracy energetycznej rozmawiali w Warszawie Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski - Radosław Sikorski - i Litwy - Linas Linkevicius.

- Dokonaliśmy przeglądu wzajemnych stosunków i złożyłem konkretne propozycje współpracy - stwierdził Minister Sikorski. - Zaoferowaliśmy kompleksowe wsparcie dla pierwszej litewskiej prezydencji w Radzie UE, której życzymy sukcesu. Proponujemy także wsparcie organizacyjne i polityczne dla organizacji szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, którego sukces leży w naszym wspólnym interesie - zapewnił szef polskiej dyplomacji. Minister Sikorski złożył ponadto ofertę przyłączenia Litwy do polskiego systemu gazociągów, co umożliwiłoby wszystkim krajom bałtyckim korzystanie z powstającego właśnie terminalu gazu płynnego w Świnoujściu.

d2lihlx

- Przyjechaliśmy do Polski, aby odwiedzić bardzo ważnego sąsiada i sojusznika - powiedział Minister Linkevicius. - Mamy przed sobą tyle wspólnych projektów, że w przeszłość powinny odejść nieporozumienia czy niedomówienia - dodał.

Ministrowie rozmawiali także o prawach mniejszości polskiej na Litwie. Minister Sikorski podkreślił, że wraz z organizacjami międzynarodowymi czekamy na uchwalenie obiecanej przez litewski rząd ustawy o mniejszościach, która wydaje się najwłaściwszym miejscem do uregulowania postulatów mniejszości narodowych. - Nie widzę żadnych powodów, by ustawa o mniejszościach narodowych, która funkcjonowała do roku 2000, nie obowiązywała w dalszym ciągu - dodał szef litewskiej dyplomacji, odnosząc się do kwestii praw mniejszości polskiej na Litwie.

Na zakończenie spotkania szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że dzisiejsze rozmowy i rozmowy premierów 12 lutego przyniosą konkretny plan działania między Polską a Litwą - sąsiadami i krajami sobie bliskimi. - Mam nadzieję, że nasze rozmowy ułatwiły stronie litewskiej przygotowanie swojego stanowiska tak, aby nasze relacje mogły się polepszyć - podsumował Minister Sikorski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d2lihlx

Podziel się opinią

Share
d2lihlx
d2lihlx